Spam score nedir?

Spam Score 2015 yılında geliştirilen, Google tarafından bir web sitesinin spam olarak görünüp görünmediği, ne kadar güvenilir olduğu hakkında fikir veren bir puanlama sistemidir. Spam Score 0-17 aralığında değerlendirilir. Sayı yükseldikçe spam olma ihtimali de artar.

Spam Score ve Arama Motoru Sıralamaları Arasındaki İlişki 

Web sitesinin Google arama  motorundaki pozisyonu etkileyen birden çok faktör vardır. Spam Score da bu faktörlerden biridir ve Google arama motorunun hangi siteleri spam olarak gördüğünü anlamamıza yardımcı olur. Spam kelime anlamı olarak istenmeyen ileti olarak tanımlanabilir. Spam Score’ un yüksek olması da istenmeyen mesajın kullanıcıya sunulması anlamına gelir ve SEO açısından kaçınılması gereken bir durumdur. 

Spam Skor’ un yüksek olması Google tarafından o web sitesinin kesinlikle cezalandırılacağı anlamına gelmez. Örneğin; iyi bir domaine sahip, otoriter web sitelerinde çok fazla içerik vardır. Bu yüzden spam score alma ihtimali de daha yüksek olacaktır. Ama bu web sitesinin kesinlikle ceza alacağı anlamına gelmez. Bununla birlikte Spam Score yüksek ise Google tarafından aşağıdaki yaptırımlar verilebilir. Bunlar;

●     Manuel ceza alma

●     Arama sonuçlarındaki sıralamalarda düşüş

●     Dizinden kaldırma

●     Kara listeye girme

şeklinde sıralanabilir. 

Spam Skoru Düşürme Stratejileri ve İpuçları

Web sitesindeki Spam Score’ u düşürmek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

●    Spam değeri düşük olan web sitelerden sayfanıza link verilmesi spam skorunu düşürür. Sayfanızı otorite puanı yüksek, spam skoru düşük web sitelerinden backlink almak ve spam skoru yüksek sayfalardan gelen backlinkleri engellemek faydalı olacaktır. Kısaca az ama kaliteli backlinke sahip olmak sizin için faydalı olacaktır.

●    Site yaşınız ve içerik sayınızla uyuşan oranda backlinke sahip olmalısınız. Örneğin 2-4 yaşında bir siteye ve 400'den fazla içeriğe sahip olup backlink sayınız düşükse siteniz kaliteli içerik oluşturmuyor gibi algılanabilir. Aynı zamanda yeni bir web sitesi ve çok az bir içeriği sahip olup sayfanızla uyuşmayacak düzey de backlink alıyor iseniz bu da spam skor açısından faydalı olmayacaktır.

●    Dofollow – Nofollow oranına dikkat ederek spam score artışı önlenebilir. Bu orandaki ciddi farklar spam skoru arttıracaktır.

●    Çok sayıda dış bağlantı vermeniz spam puanını artırabilir. Abartıya kaçılmadan 1 ya da 2 link verilmesi önerilir.

●    Google algoritması kısa metinleri yetersiz ve düşük kaliteli içerik olarak algılar bu nedenle web sitenize yeterli uzunlukta, kaliteli içerikler hazırlayarak spam skorunuzu düşürebilirsiniz.

●    SSL sertifikasına sahip olmak gerekir.

●    Domain seçimi spam score açısından önemlidir. Kısa, hatırlanması kolay, spam olarak algılanmayan domain kullanmak gerekir.

●    Sitenizi sosyal medya hesaplarınız ile ilişkilendirebilirsiniz. Yine sosyal medya hesapları gibi mail adresi belirtmek te faydalı olacaktır.

Spam score doğrudan bir sıralama faktörü olmasa bile sitenizin kalitesini görmeniz açısından önemli bir metriktir. Ancak eğer gerçekten spam yapmadığınızı düşünüyorsanız ve yine de spam puanınız yüksekse sitenizi manuel ve objektif şekilde analiz ederek nerelerde iyileştirme yapabileceğinizi belirleyebilirsiniz.

Instagram Gizli Hesap Görme Nedir? Instagram Gizli Hesap Görme Nedir?

İmage Link:

https://images.pexels.com/photos/67112/pexels-photo-67112.jpeg?auto=compress&cs=tinysrgb&w=1260&h=750&dpr=1