‘Yüksek topuklu veya ayağı sıkan ayakkabı nasır sebebi olabilir’

Denizli Devlet Hastanesi Cildiye Uzmanı Doktor Figen Bilen, dar ayakkabıların, ayak yapısına uygun olmayan ayakkabıların giyilmesi, bayanlarda yüksek topuklu ayakkabıların tercih edilmesi, sandal ya da çorapsız ayakkabı giymek veya yalınayak yürümenin nasırlara neden olabileceğini söyledi.

‘Yüksek topuklu veya ayağı sıkan ayakkabı nasır sebebi olabilir’

Denizli Devlet Hastanesi Cildiye Uzmanı Doktor  Bilen, elde ve ayakta oluşan nasırların derinin lokal olarak kalınlaşmasıyla ortaya çıkan yaygın bir cilt hastalığı olduğunu belirten Doktor Bilen, “Baskı derinin ölmesine ve sert, koruyucu bir yüzey oluşmasına neden olur. Baskı arttıkça deri kendini korumak için kalınlaşır, ama çok kalınlaşınca işlevi bozulup yaralar açılabilir. Bu durum ilerledikçe nasırın altındaki deri hücreleri bozulur, ağrı ve rahatsızlık verir. El üzerine baskı yapan herhangi bir nesnenin tekrar tekrar kullanılması, dar ayakkabıların giyilmesi, ayak yapısına uygun olmayan ayakkabıların giyilmesi, bayanlarda yüksek topuklu ayakkabıların tercih edilmesi, sandal ya da çorapsız ayakkabı giymek ve yalınayak yürümek nasırlara neden olur. Ayrıca garip yürüme şekilleri, düztabanlık gibi kemik yapısıyla ilgili sorunlar nedeniyle de nasır olaşabilir” dedi. En çok el ve ayaklarda görülen nasırların her cins, boy ve birçok farklı şekilde ortaya çıkabileceğini vurgulayan Doktor Bilen “ Nasır çevresindeki normal deriye göre daha sarımsı renkte ve kalın bir deri tabakası şeklinde oluşur. Koni biçiminde olabilir. Ayak parmakları arasındaki nasırlar çoğunlukla yumuşaktır. Nasırlar günün sonunda ağrı yapar, ayrıca basınçla karşılaşınca ağrı verir. Kronikleştiğinde ya da şiddetli olduğunda, çevresindeki deri kızarır ve nasır, hareketsiz durulurken bile çok ağrır.” dedi.

Bulaşıcı değil

Nasırların bulaşıcı bir hastalık olmadığını söyleyen Uzman Doktor Figen Bilen tedavide kalınlaşmış derinin üst tabakasının temizlenmesinin ve nasırlı bölgeye uygulanan basıncın önlenmesinin gerektiğini dile getirerek şu tavsiyelerde bulundu: “Ellerde nasırların oluşmasına sebep olacak işte çalışanlar nasırdan korunmak için deri eldiven giyerek işlerini yapmalıdır. Nasır olan bölgeyi rahatlatmak için çeşitli nasır bantları veya yastıkları uygulanabilir. Parmakların arasında nasır varsa pamuk gibi yumuşak bir şeyle basınç azaltılabilir. Nasırlı yerdeki deri 10 dakika sıcak suyun içinde bekletilmeli ve deri kalınlığı azaltılmalıdır. Bu deri kalınlığı azaltılırken kirli aletler kullanılmamalı nasır olan kısmın enfeksiyon ve iltihaplanması önlenmelidir. Bazı durumlarda kemik çıkıntıları da nasırın oluşmasına neden olabilir. Bu durumlarda kemik çıkıntıları uzman hekim kontrolünde cerrahi işlem yapılarak tedavi edilir” şeklinde konuştu.

haberdenizli.com

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER