Yemekten Sonra Kahveye Dikkat

Türklerin ayrandan sonra en önemsedikleri içeceklerin arasında yer alan ve bir fincanın 40 yıl hatırı olan kahve severlere hekimlerden kötü haber geldi.

SAĞLIK 16.08.2014, 10:18 16.08.2014, 10:24
Yemekten Sonra Kahveye Dikkat
banner1665

Türklerin ayrandan sonra en önemsedikleri içeceklerin arasında yer alan ve bir fincanın 40 yıl hatırı olan kahve severlere hekimlerden kötü haber geldi. Özellikle yemekten sonra tiryakilerine büyük keyif veren kahvenin yemekten hemen sonra tüketilmesinin kandaki demir oranını düşürdüğü belirtilirken, kahvenin yemeğin hemen ardından değil bir müddet sonra tüketilmesi önerildi.
Kafeinli içecekler arasında en sık tüketilenlerden birinin kahve olduğunu belirten ve kahveyi yemekten hemen sonra tüketmenin demir emilimini olumsuz yönde etkilediğini belirten Dr.Fevzi Özgönül “Demir insan vücudunda toplam 4-5 gr bulunduğu halde çok önemli bir elementtir. Demir bağışıklık sisteminin güçlenmesi, sinir iletimi, dokulara oksijen taşınmasından, DNA, RNA ve protein sentezi gibi bir çok yaşam için önemli olan enzimin yapım aşamasında görev almaktadır. Bu nedenle demir eksikliği, özellikle büyüme çağındaki çocuklarda, ergenlik çağında ve kadınlarda hamilelik döneminde ortaya çıkmaktadır. Demir eksikliği halsizlik, çarpıntı, konsantrasyon bozukluğu, sinirlilik, yorgunluk saç dökülmesi, tırnaklarda çatlamalar ve buna benzer bir çok rahatsızlığa sebebiyet verir. Demir eksikliği dünyada çok sık rastlanan bir beslenme sorunudur. Süt çocukları ve büyüme çağındaki çocuklar, gebeler, vejetaryen diyet ile beslenenlerde daha sık eksiklik görülmektedir. Kadınlarda demir depoları daha aza olduğu için hemen hemen her 3 kadından birinde demir eksikliğine bağlı kansızlık şikayeti görülmektedir. Vücudumuzun demir ihtiyacını karşılamada kullanılan en önemli kaynaklar sırasıyla, et, karaciğer, yumurta, pekmez, kuru meyveler ve yeşil yapraklı sebzelerdir. Demir ihtiyacını en iyi seviyede karşılayacak olan besin karaciğerdir. Yemeklerde içilen çay besinden alınan demirin emilimini azaltır. Çay, kahve ve kakao içerisinde bulunan bazı maddeler, demir emilimini yarı yarıya azaltır. Bu nedenle yemeklerin hemen üzerine içilen çay ve kahveden vazgeçmemiz gerekir” dedi.

Kaynak: haberdenizli.com
Yorumlar (0)