banner1120
banner1029
08 Haziran 2016 Çarşamba 16:24
1023 Okunma
Sağlık Bakanlığından Denizli'ye Bir Teşekkür Daha
Dr. Şükrü ARPACI konu ile ilgili şunları söyledi :
"Dünyada olduğu gibi ülkemizde de yanlış ve gereksiz ilaç kullanımı halk sağlığını etkileyen ciddi bir sorundur. Akılcı olmayan ilaç kullanımı hastaların tedaviye uyumunun azalmasına, ilaç etkileşimlerine, bazı ilaçlara karşı direnç gelişmesine, hastalıkların tekrarlamasına ya da uzamasına, görülme sıklığının artmasına, tedavi maliyetlerinin artmasına neden olmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü 1985 yılında düzenlediği toplantıda akılcı ilaç kullanımını "Kişilerin klinik bulgularına ve bireysel özelliklerine göre; uygun ilacı, uygun süre ve dozda, en düşük fiyata ve kolayca sağlayabilmeleri" olarak tanımlamıştır. Dünya Sağlık Örgütünün tahminlerine göre ilaçların % 50′sinden fazlası uygun olmayan şekilde reçetelenmekte, temin edilmekte veya satılmaktadır. Tüm hastaların yarısı da ilaçlarını doğru şekilde kullanamamaktadır. Akılcı İlaç Kullanımının sağlanması konusunda farkındalığın oluşturulması ve toplum bilincinin artırılmasında hekim, eczacı, hemşire, diğer sağlık personeli, hasta/ hasta yakını, sektör, düzenleyici otorite, meslek örgütleri ve diğer (medya, akademi vb.) gruplar sorumluluk sahibi taraflar olarak sayılabilir. Bakanlığımız yaklaşık 20 yıldır akılcı ilaç kullanımı ile ilgili çalışmalar yürütmektedir. Akılcı İlaç Kullanımıyla ilgili yapılan bu çalışmaların değerlendirilmesi amacıyla, Sağlık Bakanlığı tarafından 1-3 Haziran 2016 tarihleri arasında İstanbul'da "Akılcı İlaç Kullanımı İl Koordinatörlükleri Değerlendirme Toplantısı" düzenlenmiştir.

81 ilden gelen katılımcılarla yapılan toplantıya Müdürlüğümüzden Sağlık Müdür Yardımcısı Dr Hakan ÇABUK ve Ecz. Cahit AKYOL katılmıştır. Toplantıda Akılcı ilaç Kullanımının yaygınlaştırılması amacıyla ilimizde yapılan faaliyetlerle ilgili olarak Dr Hakan ÇABUK tarafından katılımcılara sunum yapılmıştır. Sunumda; yapılan çalışmalar sonucunda ilimizde eczanelerden reçetesiz antibiyotik satışının önüne geçildiği ve geçtiğimiz kış mevsiminde aile hekimleri tarafından reçete edilen antibiyotik oranında bir önceki yılın aynı dönemine göre ortalama % 4 lük bir düşüşün olduğu, bunun yanı sıra Akılcı İlaç Kullanımı konusunda halkın bilinç düzeyinin arttırılması ve vatandaşların evlerinde bulunan atık ilaçların bertaraf edilmesi amacıyla çeşitli projeler üzerinde çalışıldığı belirtilmiştir. Toplantı sonunda Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkanlığı tarafından ilimizde yapılan başarılı çalışmalardan dolayı takdim edilen teşekkür belgesini, Denizli İl Sağlık Müdürlüğü adına Dr. Hakan ÇABUK kabul etmiştir. Kurumumuz çalışanlarının katkılarıyla İlimiz ve Bakanlığımız ölçeğinde ses getiren faaliyetlere dönüşmüştür. Akılcı ilaç Kullanımının uzun soluklu bir süreç olduğu ve halen önemli sorunlarımız bulunduğu göz önüne alındığında önümüzde Denizli İl Sağlık Müdürlüğü olarak alınması gereken oldukça fazla yol bulunduğu söylenebilir. Akılcı olmayan ilaç kullanımının neden olduğu sorunlar toplumun her kesimini ilgilendirmektedir. Akılcı İlaç Kullanımının sağlanması ve planlanan bu faaliyetlerin ve yürütülen tüm çalışmaların başarıyla beklenen hedeflere ulaşabilmesi için her paydaşın üzerine düşen görevi yerine getirmesi gerekmektedir. Müdürlüğümüz  yaptığı durum tespiti sonrası tüm paydaşları kapsayan bir plan çerçevesinde, gerekli düzeltici faaliyetlerin hem planlayıcısı hem de paydaşların desteğiyle azimli bir uygulayıcısı olmuştur ve olmaya da devam edecektir."


Zekican Şenkaya

haberdenizli.com

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.