Meme kanseri erken teşhis edilebilen bir hastalıktır

Denizli’de Halk Sağlığı Müdürü Doktor İbrahim Demirciler, meme kanserinin tarama testi olan ve erken tanısı yapılabilen bir hastalık olduğunu, erken tanı ile hastalığın çok erken evrelerde tespit edilerek basit, kolay bir şekilde tedavi edildiğini söyledi.

Meme kanseri erken teşhis edilebilen bir hastalıktır

Denizli’de Halk Sağlığı Müdürü Doktor İbrahim Demirciler, meme kanserinin tarama testi olan ve erken tanısı yapılabilen bir hastalık olduğunu, erken tanı ile hastalığın çok erken evrelerde tespit edilerek basit, kolay bir şekilde tedavi edildiğini söyledi. Meme kanserinin dünyada ve ülkemizde kadınlarda en sık görülen kanser çeşidi olduğunu belirten Demirciler, “Ülkemizde yüz binde 37,8 oranında görülmektedir. Her yıl 20 binin üzerinde kadınımıza meme kanseri tanısı konmakta ve bunların 8 bine yakını bu hastalıktan ölmektedir. Meme kanserinin nedeni tam olarak belli değilse de birtakım risk faktörleri bu hastalığın ortaya çıkmasını kolaylaştırır. Bunlar; ailevi risk, ileri yaşlarda olma, sigara, aşırı yağlı beslenme ve obezite, kimyasallara maruziyet, östrojen içerikli doğum kontrol yöntemleri ve bu ilaçları uzun süre kullanma, geç menapoz, ilk doğumunu 30 yaşından sonra yapmak ve stres gibi etkenlerdir. Erken tanı ile bu hastalık çok erken evrelerde yakalanabilmekte ve basit, kolay bir şekilde tedavi edilmektedir. Aksi durumda ilerlemiş meme kanseri tedavileri zor, sıkıntılı, maliyeti ve ölüm riski yüksektir” dedi.

Her kadın kendini muayene etmeli

Meme kanserine karşı 20 yaşından itibaren her kadının ‘Kendi kendine meme muayenesi’ yapmasını öğrenmesi gerektiğini ya da her ay hekime muayene olması gerektiğini hatırlatan Demirciler, “Her kadın meme kanseriyle ilgili olarak 50 yaşından itibaren 2 yılda bir mamografi çektirmeli, 69 yaşına kadar da bu tarama devam etmelidir. Kanser tarama merkezlerinde bu hastalık ile ilgili eğitim hizmetleri ücretsiz olarak halkımıza verilmektedir. Denizli Halk Sağlığı Müdürlüğü olarak bu ay boyunca meme kanseri farkındalık sembolü olan “pembe kurdele” tüm personelimizce takılacaktır. Unutmamalıdır ki; ayda bir kez 5 dakika kendi kendine meme muayenesi yapmak hayat kurtarır.” Diye konuştu.

haberdenizli.com

Güncelleme Tarihi: 29 Eylül 2012, 11:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER