Kuzu Göbeği Mantarı Şifa Dağıtıyor

Uzmanlar tarafından yapılan açıklamada ülkemizde nadir bulunan, Kuzu göbeği mantarının (Morchella esculenta), sayısız faydası olan, besin değeri çok yüksek bir bitki olduğunu belirtti.

Kuzu Göbeği Mantarı Şifa Dağıtıyor
Türkiye'de yetişip dünya çapında tanınan ve talep gören Kuzu göbeği mantarının, besin değeri çok yüksek, son derece faydalı bir bitki olduğu belirtildi.
Uzmanlar, B1, B2 ve C vitaminleri ile kalsiyum, sodyum ve potasyum gibi mineraller iç eren Kuzu göbeği mantarının faydalarına dikkat çekti. ''Yapılan araştırmalarda, Kuzu göbeği mantarının, kansızlığa faydalı olup, bağışıklık sistemini, zihinsel fonksiyonları güçlendirmede etkili olduğu, bağırsak ve mide rahatsızlıklarına bağlı şikayetleri azalttığı, kansere karşı destek sağladığı bilinmektedir''

Görme Bozukluğunada Çok Faydalı

Kuzu göbeği mantarının, görme bozukluklarının giderilmesine yardımcı, göz sağlığına faydalı bir bitki olduğunun belirten Uzmanlar, "Göz bozuklukları, çocukların eğitim döneminde zorluk oluşturarak hem hayat boyu kariyerlerini etkilemekte hem de sonraki yıllarda yaşam kalitesini büyük ölçüde düşürebilmektedir. Bu anlamda, göz sağlığını destekleyen Kuzu göbeği mantarı, beslenme listelerinde yer alması gereken bir gıda olmalıdır" değerlendirmesinde bulundu.

Ülkemizde çok fazla Bilinmiyor

Uzmanlara göre 1 adet Kuzu göbeği mantarının 1 kilo etin taşıdığı proteine eşit miktarda protein içerdiğini, "Ülkemizde Toroslar'dan başlayarak Akdeniz, Ege, Karadeniz ve Doğu Anadolu ormanlarında, özellikle çam ağaçlarının altında yetişen, besin değeri oldukça yüksek ve nadir bulunan bir mantar türü olan Kuzu göbeği mantarının, İtalya, Fransa, İngiltere, Amerika başta olmak üzere bütün dünya mutfaklarında kabul gören ve aranan en özel mantarlardan biridir.

Dünyaca tanınan ve ekonomik değeri olan Kuzu göbeği mantarını, ne yazık ki halkımız yeterince tanımamakta ve bu bitkinin sağladığı faydalardan yararlanamıyor. Bu değerli gıda kaynağının kendi ülkemiz insanları tarafından da tanınması, kolay ulaşılabilir olması, halk sağlığı açısından büyük avantajlar sağlayacaktır” denildi.
 

haberdenizli.com

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER