Koronavirüs, Bu Ürünler Üzerinde 28 Gün Bulaşıcılığını Koruyabiliyor

Avustralya'da yapılan bir araştırma, Kovid-19 hastalığına neden olan koronavirüsün, kağıt para, telefon ekranı ve paslanmaz çelik ürünler üzerinde 28 gün bulaşıcılığını koruyabildiğini ortaya koydu.

SAĞLIK 12.10.2020, 09:49 12.10.2020, 10:06
Koronavirüs, Bu Ürünler Üzerinde 28 Gün Bulaşıcılığını Koruyabiliyor

Avustralya ulusal bilim kurumunun araştırması sonucu elde edilen bulgular, virüsün sanılandan daha uzun süre hayatta kaldığını öne sürüyor.Bazı bilim insanları ise virüsün yüzeyden bulaşması konusunda şüphelerini ortaya koyuyor.''AŞIRI GÜÇLÜ''Ancak Avustralya ulusal bilim kurumunun araştırması, SARS-Cov-2 virüsünün "aşırı güçlü" olduğunu söylüyor. Kurul, virüsün 20 derecelik oda sıcaklığında, karanlık bir ortamda tutulduğunda, kağıt para, telefon ekranı ve plastik nesneler üzerinde 28 güne kadar hayatta kalabildiğini vurguluyor.
YÜZEYDEN BULAŞMA OLASILIĞI

ABD Hastalık Kontrol Merkezi de yüzeyden bulaşma yaşanmasının olası olduğunu açıklamıştı ancak bu yolla bulaşmaların çok daha az olduğu düşünülüyor. Daha önce gerçekleştirilen laboratuvar testlerinde, koronavirüsün, para ve cam gibi nesneler üzerinde iki ya da üç gün kalabildiğini ortaya koymuştu.

GÖZENEKSİZ YÜZEYLERDE DAHA UZUN YAŞIYOR

Virology Journal da yayınlanan araştırmaya göre, virüs sıcaklık arttıkça güçsüzleşiyor. 40 derecelik sıcakta 24 saat içinde bulaşılık özelliğini kaybediyor. Yine araştırmaya göre virüs, gözeneksiz nesnelerin yüzeyinde daha uzun yaşıyor. Kumaş gibi gözenekli yüzeylerde bulaşıcılık süresi 14 güne düşüyor.

GIDA YOLUYLA BULAŞTIĞI HENÜZ KANITLANMADI

Dünya Sağlık Örgütü, Kovid-19 hastalığına, yiyecek yoluyla ya da gıda paketi bulaşmasıyla yakalandığı doğrulanan bir vaka bulunmadığını açıklıyor.

Yorumlar (0)