banner1348

Kendini yenileyemeyen tek organ göz

Servergazi Devlet Hastanesi Göz Hastalıkları ve Sağlığı Uzmanı Mustafa Suat Alıkma, gözümüze yabancı bir cisim battığında veya kimyasal bir madde kaçtığında dikkat edilmesi gerekenlere dikkat çekerek yanlış müdahalelerin kalıcı körlüklere neden olabileceğini söyledi. 

Kendini yenileyemeyen tek organ göz
banner1336

İnsan vücudunda kendini yenileyemeyen tek organın göz olduğunun altını çizen Alıkma, göze bir cisim battığında veya kimyasal bir sıvı kaçtığında nasıl hareket edilmesi gerektiğini anlattı. Böyle bir durumda doktora başvurana kadar geçirilen birkaç dakikanın göz sağlığı açısından son derece kritik olduğunu belirten Alıkma,  yanlış müdahalenin kalıcı körlüklere neden olabileceğini ifade etti.

Mustafa Suat Alıkma, kimyasal maddeler ile gözün direkt teması esnasında yapılması gerekenler konusunda ise şunları söyledi: “Kimyasal maddeler ile gözün direkt temasında göz hekimine ulaşmadan önce yapılması gereken acil müdahaleler vardır.  Böyle bir durumda mutlaka bol su ile gözün yıkanması gerekmektedir. Hiçbir zaman göz hekimine ulaşana kadar zaman kaybedilmemesi gerekmektedir. Bu yapıldığı takdirde kimyasal göz yaralanmasından gözün alabileceği zarar en aza indirilmiş olur. Göz kesinlikle ovalanmamalıdır. Yabancı cismin gözü daha fazla çizmesine veya derinlere gitmesine neden olunmamalıdır. Öncelikle çalışanların iş güvenliği ve kullanmaları gereken koruyucu donanımlar konusunda bilgi eksikliği giderilmeli ve gerekli eğitimler verilmeli, devamında bu konuda gerekli özen gösterilmelidir. Ancak eğitimler verildikten ve uygun ekipmanlar sağlandıktan sonra kullanmamakta çalışanın kendi sorumluluğundadır. Unutulmamalıdır ki; en ucuz tedavi her zaman koruma tedavisidir” dedi. 
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER