Kangren olan yaşlı adam gazetecilerin ihbarıyla hastaneye kaldırıldı

Denizli'de yakınları tarafından tedavi ettirilmediği iddia edilen 81 yaşındaki işitme ve konuşma engelli, sağ ayağı kangren olan şeker hastası Orhan Kılıç, gazetecilerin 112 Acil Sağlık'a bildirmesiyle hastaneye kaldırıldı.

SAĞLIK 26.07.2012, 13:46 26.07.2012, 18:16
Kangren olan yaşlı adam gazetecilerin ihbarıyla hastaneye kaldırıldı

Denizli'de yakınları tarafından tedavi ettirilmediği iddia edilen 81 yaşındaki işitme ve konuşma engelli, sağ ayağı kangren olan şeker hastası Orhan Kılıç, gazetecilerin 112 Acil Sağlık'a bildirmesiyle hastaneye kaldırıldı. Bir engelli derneği başkanının, 20 Temmuz 2012’de Sarıkapılar Mahallesi 382 Sokak'ta ikamet eden işçi emeklisi Kılıç'ın sağlık durumunun iyi olmadığını söylemesi üzerine aynı gün Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, söz konusu eve giderek incelemede bulundu. Kılıç’la oğlu Şevki Kılıç’ın ilgilendiği, sağ ayağının bileğine kadar kangren olduğu tespit edildi. Oğul Kılıç, babasının ayağını kesilmesini istemediği, bu sebeple durumunun kötüleştiğini ifade ederek, ameliyat yapılması durumunda vebalini ve yükünü çekmek istemediğini söyledi. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü görevlileri ise hasta bu durumda kalırsa kangrenin ilerleyeceği anlattı. Babasına kendisi bakamayacak durumdaysa ağır özürlü raporu alması halinde evde bakım yardımından faydalanabileceğini bildirip durumu tutanak altına aldı.

Orhan Kılıç'ın durumunu vatandaşlar tarafından bildirilmesi üzerine eve giden basın mensupları da sağlık görevlilerini çağırdı. Denizli İl Sağlık Müdürü Dr. Erdoğan Taş, konuyla ilgili açıklamasında hastayla çocukları tarafından ilgilenilmediğinin ifade edildiğini belirterek, “Bu hasta, yaklaşık 1,5 aydır Evde Bakım Hizmetleri birimimiz tarafından takibimiz altındadır. Ayağının kesilmesi, hekim arkadaşlar tarafından talep edilmesine rağmen vasisi oğlu tarafından kabul edilmediğinden operasyon gerçekleştirilememiş durumdadır. Hasta, dün itibarıyla ayağının kesilmesini kabul etmiş ve Denizli Devlet Hastanesi'ne kaldırılmıştır. Yarın inşallah operasyon gerçekleştirilecektir.” dedi.

Yorumlar (0)
banner1776
banner1751
18
parçalı az bulutlu