Erken Teşhisle Tamamen Tedavi Ediliyor

​​​​​​​Denizli Servergazi Devlet Hastanesi’ne başvuran iki hasta geçirdikleri operasyonlar sonucunda sağlıklarına kavuşturulup taburcu oldular.

Erken Teşhisle Tamamen Tedavi Ediliyor

HABERDENİZLİ.COM

Son yıllarda Sağlık Bakanlığı  kanser taramaları programlarına uygun olarak özellikle kalın bağırsak, meme ve mide kanserlerinin erken teşhisi için hastalarına çeşitli tetkikler yaptıklarını belirten Servergazi Devlet Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanları Op. Dr. Ali Kadir Değirmenci ve Op. Dr. İlknur Turan, hastalarını endoskopi, kolonoskopi, mamografi, gizli kanama testi gibi tetkiklerle taradıklarını belirttiler. Teşhisi konulan hastalarında güncel bilimsel gerçekler ışığında hastalıklarının evrelemelerini yaptıktan sonra cerrahi (kapalı/açık), kemoterapi (ilaç), radyoterapi (ışın) tedavilerini hastalığa göre değerlendirip tetkik ve tedavi sürecini belirlediklerine değinen Değirmenci ve Turan, kalın bağırsak kanserlerinin erken evrede yakalandığında tamamen tedavi edilebildiğini, tedavide kapalı cerrahinin daha fazla kullanıldığını, bunun da kanser hastalarına daha uzun, kaliteli bir yaşam sunduğunu vurguladılar.

“76 ve 66 Yaşlarındaki Hastalar Kapalı Cerrahi ile Sağlıklarına Kavuştular”

Servergazi Devlet Hastanesi’nde hiçbir para talep edilmeden bu ve benzeri ileri düzey bakım gerektiren kapalı işlemlerin başarı ile yapılabildiğini ifade eden Değirmenci ve Turan: “Bakanlığımızın tarama programları kapsamında; kabaca 40 yaş ve üzerinde meme hastalıkları için, 50 yaş üzerinde ise kalın bağırsak (kolon) hastalıkları için “hiçbir şikayet olmasa bile” tarama yapılması önerilmektedir. Değirmenci ve Turan, “76 yaşındaki hastamız İbrahim Bey ameliyattan çekindiği için ameliyat olmak istemedi, kitlenin bağırsak akışını engellemeye başlaması üzerine şikayetlerinin artmasıyla yeniden hastanemize başvurdu ve kendisine ameliyatının nasıl yapılacağı anlatıldı. Ve gerçekleştirilen operasyon sonrası sağlığına kavuşarak taburcu edildi. Değir bir hastamız 66 yaşındaki Himmet Bey de hastanemizdeki taramalarında tanı aldı, ışın ve ilaç tedavileri sonrasında tamamen kapalı yöntemle makat kısmı korunarak ameliyatını olup sağlıklı bir şekilde taburcu edildi. 

“Bağırsak Kanserinde Kapalı Ameliyat Avantaj Sağlıyor”

Kapalı ameliyatlar, açık ameliyatlara göre daha az akciğer enfeksiyonları, yara yeri enfeksiyonları, dikiş ayrılmaları, ameliyat yeri fıtıkları (insizyonel herniler), ağrı sağlayarak ameliyat sonrası konforu anlamlı düzeyde arttırmaktadır. Hastanemizde Ocak 2017’den beri sadece 1500’ün üzerinde hastamızı kapalı ameliyatlarla sağlık güvenceleri kapsamında sağlığına kavuşturmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Tabi ki bu imkanların ve bakımın sağlanmasında ve sürdürülmesinde Başhekimliğimiz ile Anestezi ve Genel Cerrahi ekibimiz, idari personel, hemşirelerimiz (ameliyathane, servis, yoğun bakım, endoskopi birimi) ve eczacılarımız, personellerimiz büyük gayretler göstermektedir. Onların da katkılarını hatırlatmakta fayda görüyoruz” şeklinde konuştular.

Denizli Servergazi Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Alpaslan Alsoy ise hastanelerinde; futbolcuların yurtdışında olmaya gittikleri kapalı kasık fıtığı (Total Ekstraperitoneal; karına girilmeden), dalak, mide tümörü, mide fıtığı, reflü, karın fıtığı ve safra kesesi ameliyatlarının da uygun olan hastalara yapılabildiğini belirterek özverili çalışmalarından dolayı Genel Cerrahi Servisi ekibine teşekkür etti. 


 

haberdenizli.com

Güncelleme Tarihi: 15 Ekim 2018, 12:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER