‘Denizli’nin sünnet yaşı ortalaması 7’

Denizli Devlet Hastanesi Çocuk Cerrahi Uzmanı Doktor Fahri Karaca, 2011 yılı içerisinde polikliniğe başvuran 2 bin 145 çocuğu sünnet ettiklerini söyledi.

SAĞLIK 20.01.2012, 09:01
‘Denizli’nin sünnet yaşı ortalaması 7’

Doktor Karaca, “Hastanemizde yaptığımız 2 bin 145 çocuğun yaşlarına baktığımızda Denizli’de sünnet yaş ortalaması 7 olarak saptanmıştır” dedi.
Denizli Devlet Hastanesi bünyesinde kurulu bulunan Sünnet Polikliniği okulların yarıyıl tatiline girmesiyle birlikte hasta kabulüne başladı. Çocuklarını yarıyıl tatilinde sünnet ettirmek isteyen aileler poliklinikten randevu alarak, ücretsiz çocuklarını sünnet ettirebilecekler. Sünnetin yaz veya kış aylarında yapılmasının çok büyük bir önemi olmadığını belirten Doktor Karaca, “Dünyada en çok yapılan cerrahi işlem sünnettir ve tüm dünyadaki erkeklerin yüzde 25’i, ülkemizde ise yüzde 99’u hayatlarının belirli bir döneminde sünnet olmaktadır. Sünnet çocuğunun yaşı ve mevsimi konusunda kesin bir kural olmamakla birlikte Amerika’da ve batı ülkelerinde genellikle çocuklar 0-2 yaş aralığında, Yahudilerde ise 8. günde sünnet uygulanmaktadır. Ülkemizde çocuklar çoğunlukla okul çağına yakın veya ilkokul yıllarında ergenlik çağına girmeden sünnet edilmektedirler.” Diye konuştu. Sünnet için en ideal yaşın ya 1-2 yaş aralığında genel anestezi ile ya da 6 yaşından sonra psikolojik olarak hazır olan çocuklarda sınırlı uyuşturmayla yapılmasının uygun olacağını anlatan Doktor Karaca, “2-6 yaş aralığında çocukların iğdişlik korkusu nedeniyle sünnet edilmesinin uygun değildir. Bu dönemde sünnet için ısrarcı olan ailelere ise çocuklarına genel anestezi ile sünnet yaptırmalarını tavsiye ediyoruz. Sünnet basit bir cerrahi işlem gibi görünse de gerekli sağlık şartlarına uyulmadığında ve uzman olmayan kişilerce yapıldığında ciddi sorunlar ortaya çıkarabilir. Denizli’de bu sorunu azaltabilmek amacıyla 2006 yılında kurulan sünnet polikliniğinin yarıyıl tatilinde de hizmet vermeye devam edecek” şeklinde konuştu.

Kaynak: haberdenizli.com
Yorumlar (0)