Denizli'de 1 Günde Yapılan 2 Bin testten 800'ü pozitif çıkıyor!

Son dönemde kentte yaşanan korona virüs artışını değerlendiren Denizli Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Hakan Erbay, “Günlük yaklaşık 2000 testten yüzde 40-45 yani yaklaşık 800 pozitif vaka tespit ediliyor” dedi.

SAĞLIK 09.11.2020, 13:52 09.11.2020, 14:02
Denizli'de 1 Günde Yapılan 2 Bin testten 800'ü pozitif çıkıyor!
banner1665

Denizli Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Hakan Erbay, son dönemde kentteki korona virüs artışını değerlendirdi. Denizli Valisi Ali Fuat Atik’in “Denizli’deki vaka sayısı Türkiye ile paralel olarak artışta” sözünü hatırlatan Prof. Dr. Erbaş; “Valimiz doğru söylüyor. Bizdeki veriler de bunu doğruluyor. Günlük yaklaşık 2000 testten yüzde 40-45 yani yaklaşık 800 pozitif vaka tespit ediliyor. Çok yüksek bir rakam bu. Önceki aylara göre yükseliş var. Önceki aylarda yüzde 20’ler, yüzde 10’ları konuşuyorduk. Olayın ciddiyeti bu. 3-4 kat artış var” diye konuştu.

“Daha pik noktasına ulaştık diyemeyiz”

“Denizli’nin pik noktasına ulaştı mı?” sorusuna yanıt veren Prof. Dr. Erbay; “Epidelimsel bir tanımlama. Epidebiyolojik bilimi hesaplaması gerekiyor. Nüfusla alakalı bir durum. Her bölgeden örnekler alınır. Nüfusun yerlerine bakılır. Bu verilerle pik noktası tespit edilebilir. O yüzden ben pik noktasına ulaşıldı diyemem. Salgın hastalığın kontrolü için yüzde 60 oranında hastalıkla karşılaşma olması lazım. Şu anda daha yüzde 20’lerdeyiz. Mart ayından beri kimlere test yapıldı, kimler hasta oldu, tedavi görenler kim belirlenmeli. O yüzden daha pik noktasına ulaştık diyemeyiz. Bu şekilde bakarsak daha uzun süre hastalıkla mücadele edeceğiz” dedi. 

“Önümüzdeki kış daha çok hasta göreceğiz”

Prof. Dr. Erbay, şunları söyledi: “Devletin alması gereken önlemler var. Sokağa çıkma kısıtlamaları, okullar, çarşı, Pazar gibi kısıtlamalar gözden geçirilebilinir. Avrupa’da önlem alınıyor. Önümüz kış hasta daha çok göreceğiz. Ölüm çok göreceğiz, hastaneler dolu. Vatandaşta önlemini almalı. ‘Hayat eve sığar’ demeliyiz. Şuan PAÜ Yoğun Bakımımız dolu, göğüs ve enfeksiyon hastalıkları dolu. Yeni birimler açılıyor. Devlet hastaneleri dolu. Bıçak sırtı gidiyoruz. Kontrol edilemezse İtalya’da olan durumları yaşayabiliriz. İtalya’da hasta yatıracak yer bulamadılar. Belli yaşa gelmiş, belli hastalıkları olan kişileri tedavi şansın yok deyip gönderdiler. Öyle bir durumla karşılaşırız. Bu yüzden herkes dikkat etmeli.”

Denizli Gazetesi

Yorumlar (1)
Faden hira 6 ay önce
Biranönce sokağa çıkma kısıtlamaları gelmeli dikkat etmeyen çok durum kötü Allah yardımcınız olsun