Çocuklarınızı Fast Food ve İşlenmiş Gıdalardan Uzak Tutun

Denizli Devlet Hastanesi Çocuk Endokrinoloji Uzmanı Dr. Selda Ayça Altıncık, dünyada obezitenin giderek yaygınlaştığını belirterek, çocuklarda görülen obeziteye dikkat çekti.

SAĞLIK 22.05.2014, 13:11 22.05.2014, 13:22
Çocuklarınızı Fast Food ve İşlenmiş Gıdalardan Uzak Tutun
Denizli Devlet Hastanesi Çocuk Endokrinoloji Uzmanı Dr. Selda Ayça Altıncık, dünyada obezitenin giderek yaygınlaştığını belirterek, çocuklarda görülen obeziteye dikkat çekti. 
Obezite sıklığının dünyada ve özellikle çocuk yaş grubunda giderek artmakta olduğunu ifade eden Denizli Devlet Hastanesi Çocuk Endokrinoloji Uzmanı Dr. Selda Ayça Altıncık, bunun nedeninin yaşam tarzı özelliklerimiz olduğunu söyledi. Dr. Altıncık, her yaşta obeziteyle karşılaşıldığını belirterek "Özellikle hazır gıdalara ve bizim market gıdaları dediğimiz rafineri gıdalara kolay erişim, fast food beslenme alışkanlıklarının artması, obeziteyi günümüzde artıran nedenler arasında yer alıyor. Çocukların özellikle okulda ve hafta sonları alışveriş merkezlerinde fast food gıdaları fazlaca tüketmeleri de obeziteyi artıran nedenler arasında. Aynı zamanda hareketsizlik, çocukların okuldan eve, evden okula servislerle taşınması, yürüyüşlerin azalması, düzenli yaptıkları egzersizlerin azalması da obezite sıklığını artırıyor" dedi.
Beden kitle endeksini hesaplayarak çocuğun obez olup olmadığına karar verdiklerini belirten Uzman Dr. Altıncık, "Boyun kiloya oranının her yaş için normalleri var. Bu normallere göre çocuğun beden kitle endeksi, bir takım rakamların üzerine çıktıysa bu çocukları obez gruba alıyoruz" diye konuştu. 
Çocuk Endokrinoloji Uzmanı Dr. Selda Ayça Altıncık, obezitede, Dünya Sağlık Örgütü’nün öngördüğü bir ilaç tedavisi olmadığını, ancak önleme çalışmalarının olduğunu ifade etti.
Dr. Altıncık, çocuklarda obeziteyi önlemek için ailelere şu tavsiyelerde bulundu:
"Obeziteyi tedavi etmek için kullanılan bir obezite ilacımız yok. Bu nedenle obeziteyi baştan önlemek çok önemli. Bu yüzden tüm ailelere, çocukları ev tipi beslenmeye yönlendirmelerini, fast food ve özellikle rafineri işlenmiş gıdalardan uzak tutmalarını öneriyoruz. Yine obeziteyi önlemek için çocuklara daha çok sebzeli ve eti bol yemeklerin yedirilmesi, unlu gıdaların ve işlenmiş şekerin daha az girdiği bir diyet programının uygulanmasını tavsiye ediyoruz. Yine çocuklara haftada en az 3-4 gün 40-45 dakika spor ve egzersizin olduğu bir yaşam tarzının kazandırılmasını istiyoruz."

Kaynak: haberdenizli.com
Yorumlar (0)
banner1776
banner1751
18
parçalı az bulutlu