AĞIZ KOKUSUNDAN KURTULMAK İÇİN...

Kötü ağız kokusu, çoğu zaman mahcubiyete, sosyo-psikolojik problemlere sebep olur; hatta evlilikleri bile olumsuz etkileyebiliyor.

SAĞLIK 05.02.2014, 09:52 05.02.2014, 10:03
AĞIZ KOKUSUNDAN KURTULMAK İÇİN...
banner1665

Kötü ağız kokusu, çoğu zaman mahcubiyete, sosyo-psikolojik problemlere sebep olur; hatta evlilikleri bile olumsuz etkileyebiliyor. Denizli Dişhekimleri Odası Başkanı Musa Akyol, bireylerin ağız kokusundan pratik yollar ile kolay bir şekilde kurtulabileceğini söyledi. 

Kimi zaman ailelerin dağılmasına kimi zaman da insanların toplumdan uzak durmasına neden olan ağız kokusundan kurtulmak çok kolay. Alınabilecek pratik yolları ile ağız kokusundan kurtulabilineceğini ifade eden Denizli Dişhekimleri Odası Başkanı Musa Akyol, bireylerin en başta beslenmelerine dikkat ederek ve diğer bazı önlemleri alarak ağız kokusu sorunlarından sıyrılabileceğini söyledi. Akyol, “Kötü ağız kokusu, çoğu zaman mahcubiyete, sosyo-psikolojik problemlere sebep olur; hatta evlilikleri bile olumsuz etkileyebiliyor. İnsanlarımızın şunu anlaması gerekiyor. Ağız kokusundan kurtulmak çok kolay. İlk önce beslenmemize dikkat etmek gerekiyor. İlk öncelik bu olmalı. Daha sonra da eğer koku çıkmıyor ise bir dişhekimine başvurup sorunun çözümü için ondan bilgi alması gerekiyor. 
Ağız kokusuna neden olan etmenler hakkında bilgi veren Akyol, “Ağız kokusunun bir çok nedeni var. Ağız boşluğunda yaşayan bakterilerin artıkları olan sülfürlü bileşikler kötü kokuya yol açar. Ölü veya ölmek üzere olan bakteriler sülfür bileşikleri açığa çıkarır. Bakteri tabakaları ve yiyecek artıkları dilin arka tarafında birikir. Dilin yüzeyi oldukça pürüzlü bir yapıdadır ve bakterilerin yaşamasına elverişli bir özelliğe sahiptir. Büyük miktarda sülfür bileşikleri de bu alanlarda birikir. Eğer diş yüzeyi temizlenmezse kısa sürede bakterilerin yaşamasına elverişli bir hal alır. İleri derecede dişeti rahatsızlığına sahip olanlarda kişinin kendi başına temizleyebilmesi pek mümkün olmayan, ulaşılamayan alanlar vardır. derin dişeti cepleri gibi böyle alanlar da kötü kokuya sebep olur. Şanslıyız ki ağız boşluğundan kaynaklanan kötü kokuların tedavisi kısa sürede sonuç vermektedir ve problem halledilebilmektedir. Özellikle sinüs ve akciğer kaynaklı enfeksiyonlar. Şeker hastalığı (Diyabet) (aseton kokusu). Böbrek yetmezliği (balık kokusu gibi). Karaciğer yetmezliği. Metabolizma bozuklukları (teşhisi zor olabilir, zaman zaman ortaya çıkan kötü bir balık kokusu).Açlık, diyet, ağız kuruması, oruçlu olmak” açıklamasını yaptı. 
ALKOL VE SİGARAYI BIRAKIN
Tedavi yöntemleri hakkında da bilgiler veren Akyol, “Diş problemleriyle diğer patolojik nedenlerin tedavisini yapın. Tam bir ağız muayenesi yaptırın. Koku testleri uygulanabilir ki bu testlerle uçucu sülfür gazları ve halitosis hastalığının boyutları tespit edilir. İleri dişeti hastalıkları ve/veya diş çürükleri tedavi edilmelidir. Ağız kokusunu önlemek için, ağız enfeksiyonları yok edilmeli gömük, sorunlu dişler çekilmelidir. İyi bir ağız hijyenine özen gösterilmeli. Dişlerin tüm yüzleri ve dil sırtı temiz tutulmalıdır. ağız enfeksiyonları tedavi edildikten sonra gargaralar ve diş macunları da yardımcı olabilir. Ağız kuruluğuna engel olmak için gün boyu su için. Tükürük salgısını hareketlendirin: bakteri oluşumunu önlemek için ağzın oksijenlenmesine yardımcı olur. Şekersiz sakız çiğnemek bunun en kolay yoludur. Bu arada mentollü pastillere dikkat! Kokuyu giderir gibi görünse de kuruluğa neden olur. Su içeriği bol olan sebze (domates, kereviz, pırasa) ve meyveler (elma muhteşem bir ilaçtır) tüketin. Yiyeceklerinizin üzerine maydanoz doğrayın. Sarımsak, soğan ve baharattan kaçının (ya da, sarımsak ve soğanı pişirerek yemeyi tercih edin). Çoğunlukla kötü sindirildiklerinden süt ürünleri de bu probleme neden olabilir. Dilinizin üzerinde biriken bakterileri temizlemek için bir dil raspası kullanın veya fırçalama sırasında dilinizi temizleyin. Kahve taneleri çiğneyin, portakal veya limon kabuğu emin. Alkol ve sigarayı bırakın” önerilerinde bulundu.
Başkan Akyol, “Kötü ağız kokusundan şikayet edenler bu konunun üzerine gitmelidir çünkü basit bir müdahale ile bu probleminizden tamamen kurtulmanız mümkün olabilir. Eğer ağız ve dişlerinize yapılan müdahaleden sonra hala ağız kokusundan şikayetçi iseniz diğer sebepleri de araştırmak gerekecektir” dedi. 
Kaynak: haberdenizli.com
Yorumlar (0)