Türk girişimci Raif İnan İzmir ve pek çok ildeki yenilenebilir enerji kaynakları ile ilgili açıklama gerçekleştirdi. Raif İnan İzmir kentinin kaynak potansiyeli ile ilgili yaptığı konuşmada Türkiye’nin gücüne dikkat çekti. İnan, gerçekleştirdikleri yatırımlardan bahsederken ‘’Enerji yatırımlarında yakaladığımız ivmeyi artırarak devam ettirmemiz gerekiyor.’’ sözleri ile bu alandaki çalışmalarına da değindi.

Artıbir Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Raif İnan İzmir ve diğer illerdeki yenilenebilir enerji kaynaklarının potansiyeli ile ilgili açıklamalarda bulundu. Türkiye’deki yenilenebilir enerji potansiyelinin gücüne vurgu yapan Raif İnan İzmir ve çevresindeki illerden yüksek oranda enerji elde edilebileceğinin altını çizdi.

Türk Girişimci Raif İnan İzmir ve Çevresindeki Kaynak Potansiyelini Vurguladı!

Türkiye’den elde edilebilecek yenilenebilir enerjinin büyüklüğüne dikkat çeken İnan, kaynak gücünü şu sözler ile dile getirdi:

‘‘Yerli ve yenilenebilir kaynakların payının yüzde 60 olarak gerçekleştiğini ifade etti. Bu son derece sevindirici bir durum. Biz bu potansiyelin çok daha fazlasının kullanılabileceğini görüyor ve çalışmalarımızı bu yönde ilerletiyoruz. Çünkü özellikle güneş ve rüzgâr potansiyeli, mevcut kurulu gücümüze yeteri kadar yansımıyor. Önümüzdeki yıllarda da geçtiğimiz dönemde yenilenebilir enerji yatırımlarında yakaladığımız ivmeyi artırarak devam ettirmemiz gerekiyor.

Bu yönde gerekli teşviklerin ve kapasite tahsislerinin devam etmesini bekliyoruz. Denizlerimizdeki rüzgâr potansiyelinin de değerlendirilmesi için bir an önce hukuki altyapı ve teşvik mekanizmaları tamamlanarak yatırımcılara kapasite tahsis ihalelerini gerçekleştirilmesi beklentilerimiz arasında. Bu bağlamda İzmir’in rüzgâr endüstrisi üssü haline geleceğini, liman potansiyeli de dikkate alınarak hem ihracat kapısı hem de deniz üstü rüzgâr sanayi bölgesi olarak ülkemiz ekonomisine büyük bir katkı sağlayacağını öngörüyoruz.”

Raif İnan: ‘‘Karbon emisyonlarının düşürülmesine pozitif katkı sağlayacak.’’

Raif İnan, yenilenebilir enerji kaynaklarının her alanda oldukça önemli olduğunu vurgularken, bu alanda yapılan çalışmalarının karbon emisyonunun düşmesine de pozitif katkı sağlayacağını belirtti. İnan:

Ankara'da Arçelik Beyaz Eşya Servisi: Güvenilir Teknoloji Destekleri Ankara'da Arçelik Beyaz Eşya Servisi: Güvenilir Teknoloji Destekleri

‘‘EPDK’nın sektörümüzün bir süredir beklediği ve sektör temsilcilerinin de görüşlerini alarak revize ettiği depolama yönetmeliği, ülkemizde yenilenebilir enerji üretiminin artmasında çok önemli bir adımdır. Depolama tesisi kurma taahhüdü ile yeni güneş ve rüzgar santralleri kurularak yenilenebilir enerjinin elektrik üretimindeki payının artmasının önü açılmıştır. Ülkemizin iklim değişikliğiyle mücadelesi ve karbon emisyonlarının düşürülmesine pozitif katkı sağlayacak bu uygulama yerli üretimin payının artmasıyla enerji arz güvenliği bakımından da önemlidir. Buna ek olarak yenilenebilir enerjinin iletim sisteminde yarattığı dengesizlik depolama sistemleri sayesinde azaltılmış olacaktır. Ülkemizde halihazırda yeni başlayan batarya üretim sektörünün gelişmesinin de önü açılacaktır.” sözleri ile konunun öneminin altını çizdi.raif-inan