banner1120
banner1029
03 Haziran 2014 Salı 14:20
503 Okunma
Yurtdışı Fuar Desteği Artıyor
Ekonomi Bakanı Denizli Milletvekili Nihat Zeybekci, Yurtdışında gerçekleştirilen fuar katılımlarının desteklenmesine ilişkin tebliğde değişiklik yapıldığını, yapılan değişikliklerin fuar desteklerinin etkinliğini artıracağını belirtti. Bakan Zeybekci, "Yurt Dışında Gerçekleştirilen Fuar Katılımlarının Desteklenmesine İlişkin Tebliğ)’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ bugünkü Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yapılan değişikliklerle, fuar katılımcılarının değişen ihtiyaçları doğrultusunda fuar desteklerinin etkinliğinin artırılmasını amaçlıyoruz." dedi.

Bu çerçevede;
Ürün tanıtımının daha etkili bir şekilde yapılabilmesini ve standa gelen ziyaretçilere daha iyi bilgi verilebilmesini teminen, 50 m2’den daha büyük alanla gerçekleştirilen fuar katılımlarında ulaşım gideri desteklenen temsilci sayısı ikiden üçe çıkarıldığı,

Yurt dışı fuar organizasyonlarında, organizatörün alabileceği tanıtım desteğinin, katılımcılara kiralanan m2 cinsinden toplam fuar alanının katılım bedeli ile çarpımı sonucunda bulunacak tutarın %25’ini geçememesi sınırlaması, 60’ın üzerinde katılımcısı olan yurt dışı fuar organizasyonları için kaldırıldı. Böylece, yoğun katılımlı yurt dışı fuar organizasyonlarında daha etkili bir şekilde tanıtım yapılmasına ve organizatörlerin 200.000 ABD Dolarına kadar olan tanıtım desteğinden daha etkin bir şekilde yararlanmalarına imkan tanındığı,
 
Sektörün ilgi odağı olan, sektörde gelecek dönemlerle ilgili trendlerin belirlendiği, sektöre ait yeniliklerin ve yeni ürünlerin ilk defa sergilendiği, sektörün önde gelen firmalarının genel olarak katılım sağladığı, yoğun talep sebebiyle katılımcı olarak yer bulmanın zor olduğu veya sıra beklemenin gerektiği, sadece fuarın yapıldığı ülkeden değil, bütün dünya ülkelerinden sektördeki üretici, alıcı veya satıcıların ziyaret etmek için çaba gösterdiği ve önem verdiği fuarlar arasından Bakanlıkça prestijli fuarlar listesi oluşturulmaktadır. Pestijli olarak belirlenen fuarlarda, katılım hakkı bir takvim yılında bir defadan iki defaya çıkarılmış, böylelikle katılımcılarımızın dünyada önemli bir yere sahip olan bu fuarlarda m2 sınırlaması olmaksızın ve daha gösterişli ve güzel stantlarla etkili bir katılım gerçekleştirmelerini teşvik etmek amaçlandığı,
 
Yine bahse konu prestijli fuarlarda var olan fuar başına iki kişilik ulaşım desteği beş kişiye çıkarıldığı,
Fuar katılımlarının daha etkili bir şekilde gerçekleştirilebilmesini teminen 50 m2’lik azami ve 9 m2’lik asgari sınırlamalar kaldırıldı. Böylece katılımcılarımız, destek kapsamında olan yurt dışı fuarlarda herhangi bir metrekare sınırlaması olmaksızın, genel nitelikli fuarlarda 10.000 ABD Doları, sektörel nitelikli fuarlarda 15.000 ABD Doları üst limit dahilinde etkili ve daha büyük stantlarla katılım imkanına kavuşturulduğu belirtildi.
 
Zeybekci, "Fuar desteklerinden yapılan düzenlemelerin ihracat artışına, yeni pazarlara açılmaya büyük destek olacağına inanıyor, hayırlı olmasını diliyorum." dedi.

NELER DEĞİŞTİ:
· 50 m2’den daha büyük alanla gerçekleştirilen fuar katılımlarında ulaşım gideri desteklenen temsilci sayısı ikiden üçe çıkarıldı.

· Yoğun katılımlı yurt dışı fuar organizasyonlarında daha etkili bir şekilde tanıtım yapılması için organizatörlere 200.000 ABD Dolarına kadar olan tanıtım desteği imkanı getirildi.

· Prestijli olarak belirlenen fuarlarda, katılım hakkı bir takvim yılında bir defadan iki defaya çıkarıldı, m2 sınırlaması kaldırıldı.

· Prestijli fuarlarda var olan fuar başına iki kişilik ulaşım desteği beş kişiye çıkarıldı.

· Fuar katılımlarının daha etkili bir şekilde gerçekleştirilebilmesini teminen 50 m2’lik azami ve 9 m2’lik asgari sınırlamalar kaldırıldı.

Mutlu KELİŞTİ

Son Güncelleme: 03.06.2014 14:37
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.