CHP’den Denizli’deki yeni metrobüs hatlarına tepki

CHP Denizli Merkez İlçe Başkanı Ömer Yurtseven, şehrin ulaşım rantının Turex'e pazarlandığını iddia ederek, “Turex'e kıyak, minibüs esnafına dayak muamelesi çeken AKP'li belediye, artık okkalı bir tokadı haketti.” dedi.

CHP’den Denizli’deki yeni metrobüs hatlarına tepki

CHP Denizli Merkez İlçe Başkanı Ömer Yurtseven, şehrin ulaşım rantının Turex'e pazarlandığını iddia ederek, “Turex'e kıyak, minibüs esnafına dayak muamelesi çeken AKP'li belediye, artık okkalı bir tokadı haketti.” dedi. Denizli'nin ulaşımının arapsaçına döndüğünü, halktan habersiz uygulamaların vatandaşı çileden çıkardığını öne süren Yurtseven, ”Belediye, akşam karar verip sabah uygulamaya kalkıyor. Padişahlık dönemlerini anımsatan, 'Ben yaptım oldu' anlayışıyla kimseye danışılmadan halka dayatılıyor.” dedi.

CHP Merkez İlçe Başkanı Yurtseven, yaptığı yazılı açıklamada şunları kaydetti: “Denizli'nin horoz heykeli camdan mı olsun, topraktan mı olsun diye kamuoyunu meşgul eden, anketler düzenleyen belediye, ulaşım konusunda aynı duyarlılığı neden göstermiyor? Trafikte tek yön uygulamaları, neden önceden vatandaşa duyurulmuyor? Minübüslerin güzergâhları, neden Turex'e göre yeniden belirleniyor? Niçin minibüsçülerin ekmeğiyle oynanıyor? Acaba Denizli halkı güdülecek koyun mu zannediliyor? AVM'lerle esnafı bitiren Turex'le 850 minibüs esnafının adeta idam fermanını imzalayan bu anlayışı şiddetle kınıyor ve protesto ediyoruz. Denizli'nin ulaşım master planından söz ediliyor ama detayları kamuoyuyla paylaşılmıyor. Bu plan acaba Kenya, Bhutan ya da Angola gibi ülkelerin trafik yoğunluğu baz alınarak mı hazırlandı? Belediye ile AKP'li Kiler ailesine ait Turex firması arasında nasıl bir sözleşme imzalandı? Bu sözleşme, 'Durmak yok, vatandaşa eziyet etmeye veya minibüs esnafını yok etmeye devam' maddelerini mi içeriyor? Turex firmasına ulaşımda bu kadar kıyak, acaba kapalı kapılar arkasında yapılan pazarlığın bir sonucu mu? Denizli Belediye Başkanı Osman Zolan, ulaşımda halktan kopuk uygulamalarıyla yandaşa mı yoksa vatandaşa mı hizmet ediyor?”

Çağdaş demokrasilerde yerel yönetimlerin, demokratik katılımı esas alan karar mekanizmalarını devreye sokup halkla birlikte şehri yönettiğini ifade eden Ömer Yurtseven, “Bizde ne demokrasi var ne katılımcılık. Tam aksine dayatma ve eziyet var. Denizli kentinin yaşamsal dokusunu bozan ve genetiğini değiştiren bir anlayış var ancak bu anlayış, ilk seçimde halktan hakettiği dersi alacak ve okkalı bir tokat yiyecektir.” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 15 Ekim 2012, 16:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER