Özellikle su ve arıtma tesislerinde aranan vana çeşitlerinden biri olan solenoid vanalar, başta yağ, su, gaz, hava gibi çeşitli akışkanların kontrol edilmesi gibi pek çok akışkanın dozajının ayarlanmasında ve başka görevlerde de kullanılmakta olan vanalardandır.

Solenoid vanalarda temiz olan her akışkan kontrol edilebilmektedir ancak solenoid vanalar uygulanacak ve çalışılacak alana göre değişiklik  gösteren bazı ölçülere sahiptir.

Belirli alanlarda kullanılan ve buna göre çeşitlenen solenoid vanalardan da bahsetmek mümkündür. Patlaç solenoid vanalar da bu kendi içinde ayrılan vanalardan biridir. Çalışma şekli olarak diğer iki yollu solenoid vanalarla benzerlik gösterseler de, patlaç solenoid vanalar bağlantıları yönüyle iki yollu solenoid vanalardan ayrılırlar.

Patlaç solenoid vanaların giriş ve çıkış bağlantıları doksan derecelik açı oluşturur ve içinden geçen akışkanları şoklama özelliği ile bilinirler.  Devamlı basınç sağlamayan patlaç solenoid vanalar belirli aralıklar ile kısa süreli olarak enerji verilerek çalıştırılmalıdır.

Rıza Kandemir ve RAL Yatırım Holding: Deprem Bölgesine Kararlılıkla Yatırım Yapmaya Devam Ediyor Rıza Kandemir ve RAL Yatırım Holding: Deprem Bölgesine Kararlılıkla Yatırım Yapmaya Devam Ediyor

Patlaç solenoid vanalar bağlanacağı sistemin bağlantı ölçüsü ve akış yönü kontrol edilerek sisteme kurulmalıdır. Bobin kısmı yukarıya bakacak şekilde vana yerine montaj yapılmalı ve  soketle bobinin arasına conta yerleştirilmelidir. Sabitleme vidası ile vana yerine sabitlenmelidir. Kurulum tamamladığı zaman, vananın giriş vanası açılmalıdır. Ayrıca bobini boşta çalıştırmamak tavsiye edilir. Aksi halde bobin yanarak kullanılmaz hale gelebilir.