Bayram Sabahına Yangınla Uyandılar Bayram Sabahına Yangınla Uyandılar

31 Mart Pazar günü 61 milyondan fazla seçmen yerel yöneticilerini seçmek için sandık başına gidecek. Yurt genelinde okullarda 206 binden fazla sandık kurulacak.

OKULLARA 1 NİSAN'DA YEREL SEÇİM TATİLİ

Okulların seçim şartlarına göre hazırlanması ve oy sayımının geç saatlere kadar sürmesi nedeniyle Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) eğitime 1 gün ara verileceğini açıkladı.

MEB tarafından valiliklere gönderilen resmi yazıda 1 Nisan Pazartesi günü okulların tatil edildiği duyuruldu.

Öte yandan, karar doğrultusunda eğitim kurumlarında görev yapan yönetici ve öğretmenlerin, 1 Nisan Pazartesi günü üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim, hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılacakları belirtildi.

MEB tarafından valiliklere gönderilen yazıda şu ifadeler yer aldı:

"Bilindiği gibi eğitim kurumları, 31 Mart 2024 Pazar günü yapılacak Mahalli İdareler Genel Seçimlerinde asıl işlevlerinden farklı olarak seçmenlerin oy kullanmalarına imkân verecek şekilde hazırlanmaktadır.

Seçimlerin özelliği nedeniyle oyların sayım işlemi akşam geç saatlerde bitmekte, bu durum da eğitim kurumlarının aynı gün içerisinde eğitim öğretime hazır hâle getirilmesini engellemektedir.

Bu nedenle Bakanlığımıza bağlı eğitim kurumları, eğitim öğretime hazır hâle getirilmeleri bakımından 1 Nisan 2024 Pazartesi günü tatil edilmiştir.