1 milyon öğrencinin girdiği 2023 LGS sonuçları açıklandı. Bu sayfada 2023 LGS taban puanları ve yüzdelik dilimleri hakkında tüm detayları bulabilirsiniz.

LGS sınavı en az bir KPSS ve YKS sınavı kadar önemlidir. Çünkü ortaokul öğrencileri bu sınav sonrasında belki de kariyerlerini başlatacak olan liselere geçiş yapar. Bu nedenle özellikle eğitmenler ve veliler bu sınav sürecinde öğrencilerinin üzerine daha fazla düşer.

Veliler, öğretmenler ve öğrenciler LGS sınavına hazırlanırken öncelikli olarak kendilerine bir hedef belirler. Bu hedef çoğu zaman gitmek istenilen lisedir. Öğrenciler genellikle anadolu ve fen liselerini hedef edinirler ve bu doğrultuda çalışmaya başlarlar. Peki öğrenciler hedefleri için nelere dikkat etmelidir?

Elbette dikkat edilmesi gereken en önemli husus ilgili liseye daha önceden yerleşen öğrencilerin taban puanlarıdır. LGS öğrencileri geçmiş LGS taban puanları hakkında bilgi sahibi olmalı ve çalışma süreçlerini ona göre ayarlamalıdır. Tabii bunun için TEOG yerine LGS sınavındaki taban puanlarına bakılmalıdır.

LGS Puanları ve Yüzdelik Dilimleri

LGS lise puanları her yıl değişiklik gösteriyor olsa da ortalama olarak aynı seviyelerdedir. Öyle ki çoğu sene üniversitelerdeki sapmalar daha fazla olmaktadır. Bu nedenle tercih yapılırken taban puanlarını ve sıralamayı dikkate almak her zaman etkili olur.

Denizli'de Aile Çalıştayı gerçekleştirildi Denizli'de Aile Çalıştayı gerçekleştirildi

2023 LGS Anadolu Lisesi Puanları

Anadolu liseleri puanları çoğu zaman ortalama seviyelerdedir. Eğer öğrenci sayısal, sözel veya eşit ağırlık bölümlerinden birine geçerek kariyerine devam etmek istiyorsa anadolu liselerini tercih etmelidir.

Anadolu liselerinin puanları için MEB ve bağlı okullarının paylaştığı veriler incelenebilir. Bu verilerde geçmiş yıllardaki taban ve tavan puanlar öğrenilebilir ve hedefler ona göre koyulup tercih süreci şekillendirilebilir. Bununla birlikte direkt olarak okula giderek de taban puanları hakkında bilgi almak mümkündür.

2023 LGS Fen Lisesi Puanları

Fen liseleri puanları her zaman için yüksektir. Çünkü birçok ortaokul öğrencisi tercih yaparken fen liselerini en öne yazmaktadır. Yığılmalar fen liselerine olduğu için de puanlar her zaman yüksektir. Tabii bazı yerleşim yerlerinde fen liseleri anadolu liselerinden daha az puan ile de öğrenci alabiliyor. Nadir de olsa bu durumla karşılaşabiliyoruz. Eğer fen lisesi taban puanlarını öğrenmek istiyorsanız dediğimiz gibi MEB paylaşımlarını inceleyebilir ve konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.