Doğal bir madde olan ve doğada doğal şekilde oluşan leonardit, bir gübre çeşididir. İçerdiği yüksek oranda hümik asit sayesinde oldukça yararlı bir gübredir. Milyonlarca yıl öncesinden oluşan bitki kalıntılarının nem, sıcaklık gibi kendiliğinden oluşacak etmenlerle bir araya gelmesiyle oluşur. İçerdiği zengin ve kaliteli asit miktarı sebebiyle oldukça değerlidir. Ekonomik açıdan da değeri olan bir gübredir.

Leonardit Nedir?

Jeolojik şartlardan kaynaklı olarak zor oluşan bu yüzden de oldukça değerli olan leonardit, toprakların yapılarının özellikle de fiziksel yapılarının düzenlenmesinde büyük önemi vardır. Siyah parlak bir yapısı ve köpüksü görünümü vardır.

Ekonomik olarak da yüksek bir değere sahiptir. Hem içerdiği hümik asit hem de fulvik asit sebebiyle oldukça değerlidir. Ph değeri 8 ile 9 arasında olduğu için toprakta kolayca çözülebilir. Kimyasal olmadığı ve doğal yollardan oluştuğu için bitkiler için ve toprak için oldukça yararlıdır.

Aynı zamanda köpüksü yapısı sayesinde toprağın hava almasını ve sıkışmamasını da sağlar. Toprağın suyu geçirgenliğini arttırır. Tüm bu ve fazlası olan faydaları sebebiyle oldukça fazla kullanılır.

Leonardit Gübre

Leonardit gübre, toprağın renginde koyulaşma yaptığı için, bitkinin güneşten daha fazla yararlanmasını sağlar. Aynı zamanda kaliteli mineralleri sayesinde de toprağın işlenin artmasına ve daha kaliteli, sağlıklı ve canlı olmasını sağlar. Toprağın ph yapısında da düzenlemeler yaptığı için daha kaliteli ve verimli hale gelir. İçerdiği yüksek orandaki hümik asit ve fulvik asit sayesinde de toprakta tuzlanmaya ortaya çıkan toksitleri yok eder.

Leonardit Fiyatları

Leonardit gübrelerin fiyatları ortalama 25 kg için 150 TL - 200 TL arasında değişmektedir. Bu gübreyi botanikçilerden, büyük marketlerden alabilirsiniz. Aynı zamanda online alışveriş sitelerinden de temin edebilirsiniz. Toplu alım durumlarında daha indirimli hale geldiği için çoklu alımlarda internetten alım daha avantajlı olabilir.

Leonarditin kaliteli gübrelerini kullanarak daha kaliteli ve başarılı bitkiler elde edilir. Leonardit gübreler kullanarak daha kısa sürede daha hızlı bir şekilde kaliteli bitkiler elde edilir. Bu yüzden mutlaka kullanılması gereken kaliteli gübrelerden biridir. Eğer bitki ve toprak işleriyle uğraşıyorsanız, mutlaka leonardit gübre kullanmanız gerekir. Leonardit hakkında daha fazla bilgiyi https://www.ufuktarim.com/leonardit adresinden bulabilirsiniz.