Tarihi Buldan evleri turizme kazandırılıyor

Denizli’nin Buldan ilçesinde 18 ve 19. yüzyıl Osmanlı şehir dokusunu günümüze yansıtan evler restore edilerek turizme kazandırılıyor.

Tarihi Buldan evleri turizme kazandırılıyor
banner1329

Denizli’nin Buldan ilçesinde 18 ve 19. yüzyıl Osmanlı şehir dokusunu günümüze yansıtan evler restore edilerek turizme kazandırılıyor. Birçoğunun altında halen dokuma tezgâhının çalıştığı 32 sokakta 164 tescilli evin bulunduğu ilçede tarihi yapılar restore edilerek ilçenin görünümü değiştiriliyor, turizme farklılık getiriliyor. Basın İlan Kurumu (BİK) Denizli Şube Müdürlüğü’nün düzenlediği hafta sonu Buldan Belediye Başkanı Mustafa Fahri Şevik’in ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Toplantıya BİK Denizli Şube Müdürü Halit Peltek, Denizli Gazeteciler Cemiyeti (DGC) Başkanı Önder Varol ve gazeteciler katıldı. Toplantıda ilçe hakkında bilgi veren Başkan Şevik, ilçedeki tarihi binaların Safranbolu, Beypazarı ve Şirince’den daha orijinal olduğunu belirterek, artık yıkılmaya ve yok olmaya yüz tutmuş eserleri restore ederek turizme kazandırdıklarını söyledi. Buldan’da mimari dokunun çok zengin olduğunu ifade eden Başkan Şevik, “Önce halk buna inanmıyordu. Onlardan bir şey alınmış gibi görüyorlardı. Ancak son 5 yıldır insanlar kendi iradeleriyle gelip ‘evimizi tescilleyin’ diyorlar. Buldan esnafı ve halk artık bunun önemini anlamaya başladı. Bu evler restore edildiğinde Pamukkale’ye gelen turistler Laodikya, Tripolis ekseninden ciddi turist gelecek. Pamukkale-yayla hattı oluşacak.” dedi.

Mimarisi farklı

Proje çerçevesinde kültür mirasını korurken yerel kalkınmanın da sağlanacağını vurgulayan Şevik, “Yüzyıllardır dokumanın başkenti olan Buldan’da şu anda 32 tarihi sokak ve 164 tescilli ev var. Önce iki sokağın projesini yaptık. 30 evin restorasyonu yapılıyor. Bazıları tamamlandı. Bizde Safranbolu’da gibi tek tip ev yok. 5 -6 tür çeşit mimari bulunuyor. Osmanlı, Rum ve Yörük tarzı evler bulunuyor. Her birinin özelliği farklı. Buldan’da ilçe merkezinde restore edilerek turizme kazandırılan Evliyazadeler Evi ve Çelebiler Evi ile Eski Hükümet Konağı bir de Yukarı Park binası bulunuyor. Evliyazadeler ve Çelebiler Konağında kahvaltı ve yemek bulunuyor. Tarihi bu binalarda ayrıca ilçeye özgü el dokuması tekstil ürünlerinin satışı da yapılıyor.” diye konuştu.

haberdenizli.com

Güncelleme Tarihi: 11 Aralık 2012, 16:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
banner1243