PAÜ’de ‘Denizli 2. El Sanatları Kongresi’ Başladı

Pamukkale Üniversitesi Denizli Teknik Bilimler MYO (DTBMYO), Denizli Ticaret Odası (DTO) ve Denizli El Sanatları Derneği tarafından ortaklaşa düzenlenen, Denizli’ye ait geleneksel el sanatları kültürünün ve zanaatkârlığının yaşatılmasının yanında, gelecek kuşaklara aktarılmasının amaçlandığı Denizli 2. El Sanatları Kongresi PAÜ Kongre ve Kültür Merkezi’nde başladı.

KÜLTÜR SANAT 04.05.2018, 11:26 07.05.2018, 13:56
PAÜ’de ‘Denizli 2. El Sanatları Kongresi’ Başladı
banner1551

Bu yıl ikincisi düzenlenen 2. El Sanatları Kongresine PAÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Rafet Kılınçarslan ve Prof. Dr. Arzu Yaren başta olmak üzere; DTBMYO Müdürü Prof. Dr. Mustafa Odabaşoğlu, DTO Yönetim Kurulu Üyesi Melek Sözkesen, Denizli El Sanatları Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Habibe Kahvecioğlu Sarı, dekanlar, Türkiye’nin farklı üniversitelerinden gelen akademisyenler ve öğrenciler katıldı. 

Kongrenin açılışında konuşma yapan Pamukkale Üniversitesi DTBMYO Öğretim Üyesi ve Kongre Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Velittin Kalınkara yaptı. Prof. Dr. Velittin Kalınkara, Denizli’de kongre katılımcılarını ikinci kez ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirirken, kongreden elde edilen sonuçların Denizli’nin geleneksel el sanatlarının yaşatılması konusunda Denizli kültürüne ve ekonomisine önemli katkılar sağlayacağını belirtti. 

Birbirinden seçkin davetlinin Açılış konuşmalarının ardından kongre, Eğitim Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Bekir İnce’nin yaptığı fotoğraf slayt sunumu ve sonrasında yayınlanan Denizli El Sanatları Tanıtım klibi ve ardından sahnelenen halk oyunları gösterisi ile devam etti.
Açılış programının ardından kongre, PAÜ Kongre Kültür Sergi Salonu’nda düzenlenen yöresel kıyafetlerden takı tasarımlarına birçok el sanatları çalışmalarının yer aldığı serginin açılışı yapıldı.
Açılışının ardından kongre, Ege Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Metin Ekici’nin gerçekleştirdiği ‘ UNESCO Somut Olmayan Miras Sözleşmesi ve Geleneksel El Sanatları’ konulu sunumuyla devam etti.
Üç gün sürecek kongrede; 43 sözel tebliğ, 3 konferans, sözlü sunumların yanı sıra karma sergi ve 4 atölye çalışması gerçekleştirilecek.

Kaynak: haberdenizli.com
Yorumlar (0)
parçalı bulutlu
Denizli Büyükşehir Belediyesi facebook twitter instagram youtube iletisim denizli buyuksehir belediyesi