Hedef yılda 2 milyondan fazla turist

Denizli İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Adem Oklu, beyaz cennet Pamukkale’yi 2012 yılında 346 bin 312’si yerli, 1 milyon 263 bin 999’u yabancı olmak üzere toplam 1 milyon 610 bin 311 turistin ziyaret ettiğini hedeflerinin yılda 2 milyondan fazla turisti ağırlamak olduğunu söyledi.

Hedef yılda 2 milyondan fazla turist

Denizli İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Adem Oklu, beyaz cennet Pamukkale’yi 2012 yılında 346 bin 312’si yerli, 1 milyon 263 bin 999’u yabancı olmak üzere toplam 1 milyon 610 bin 311 turistin ziyaret ettiğini hedeflerinin yılda 2 milyondan fazla turisti ağırlamak olduğunu söyledi. Kış aylarında olunmasına rağmen Denizli’de hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyir ettiğini, bu nedenle de UNESCO’nun dünya miras listesinde bulunan Pamukkale’yi ziyaret edenlerin sayısının arttığını belirten Oklu, “Pamukkale’ye dünyanın dört bir yanından turistler gelmeye devam ediyor. Rusya ve Uzakdoğu ülkelerinden çok sayıda turist ziyaret ediyor. Türk Cumhuriyetlerinden gelen ziyaretçi sayısında büyük artışlar yaşıyoruz. Yeni yılla birlikte devam edecek tanıtım ataklarıyla Pamukkale’ye ziyaretçi gönderen ülke profilini genişletmeyi ve yıllık ziyaretçi sayısını 2 milyonun üzerine çıkarmayı hedefliyoruz” dedi. Pamukkale’nin ziyaretçi sayısı bakımından 2012 Ağustos ayında en üst seviyeye ulaştığını belirten Oklu, “En çok ziyaretçi sayısına 2011 yılında Temmuz ayında ulaşmıştık. Bu dönemde en fazla ziyaretçi sayımız 222 bin 355’di. Bu yıl ağustos ayında ziyaretçi sayımız 234 bin 800’e yükseldi.” Diye konuştu.
Yeni çalışmalar yapıldı
2012 yılı içinde Pamukkale’de önemli çalışmaların yapıldığını, bu sayede beyaz cennetin güzelliğine güzellik eklendiğini hatırlatan Oklu, “Pamukkale Örenyeri’ ne gelen turistlerin daha güzel zaman geçirebilmeleri için antik havuz önü ve diğer peyzaj alanlarına mevsimlik çiçekler dikildi. Yaya yolu giriş noktasına yakın bir konumda bulunan cam koruluğuna doğal görünüme zarar vermeyen ahşap büfe yapıldı. Pamukkale Örenyerinin Mistur diye adlandırılan bölgesinde sert zemin temizliği yapılarak beyazlatma çalışmalarına başlandı. 2007 yılı içerisinde yaptırılan tanıtıcı levhalar ile yön levhaları yenilendi. Antik havuz bölgesinde havuzu çevreleyen ahşap çitler tamamen boyanarak camların temizliği yapıldı. St. Philippe Şehitliği yapısına giden yollarda ziyaretçilerin daha kolay bulabilmeleri için belirli noktalara yönlendirme tabelalarının yerleştirildi. Pamukkale’ye gelen yerli ve yabancı ziyaretçilerin alanı daha iyi ve doğru tanıyabilmeleri için 3 dilde (Türkçe, İngilizce, Rusça) tanıtım bültenleri ve el kitapçıklarının bastırıldı. Ziyaretçilerin Pamukkale’yi daha doğru tanıyabilmeleri amacıyla Pamukkale’nin doğal güzelliklerini sanatsal fotoğraflarla gözler önüne seren “Fotoğraflarla Pamukkale” isimli kitap ile turizm acentelerine ve ilgili kurumlara dağıtılmak üzere takvim bastırılıp dağıtıldı” diye konuştu.


haberdenizli.com

Güncelleme Tarihi: 02 Ocak 2013, 10:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER