DENİZLİ HOROZU YETİŞTİRENE AŞI VE YEM DESTEĞİ

Denizli’de İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Adem Oklu, kentim simgesi uzun ötüşü ile ünlü patentli orijinal Denizli Horozu yetiştiricilerine, besledikleri horoz sayısına göre yem ve aşı desteği verileceğini söyledi.

KÜLTÜR SANAT 19.09.2013, 18:06 19.09.2013, 18:15
DENİZLİ HOROZU YETİŞTİRENE AŞI VE YEM DESTEĞİ
banner1665

Denizli’de İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Adem Oklu, kentim simgesi uzun ötüşü ile ünlü patentli orijinal Denizli Horozu yetiştiricilerine, besledikleri horoz sayısına göre yem ve aşı desteği verileceğini söyledi. Genel Sekreter Adem Oklu, Denizli Horozu ırkının korunması için kurulan Denizli Horozu Yetiştiricileri Derneği birinci olağan genel kuruluna katıldı. Aktepe Mahallesindeki dernek binasında gerçekleştirilen genel kurulda Denizli Horozu Yetiştiricileri Derneği kurucusu ve Başkanı Hasan Sağlam, tek liste ile seçime girdi. 37 üyeden 27’sinin sandık başına gittiği seçimde kullanılan oyun tamamını alan Hasan Sağlam yeniden başkan seçildi. İl genelinde 80 Denizli Horozu yetiştiricisinde toplam 500’e yakın arı Denizli Horozu, bin 500 adette Denizli Tavuğu bulunduğunu belirten Dernek Başkanı Sağlam, “Kentimizin sembolu Denizli Horozumuzun, ırkının korunup saf ırk olarak gelecek nesillere aktarmayı amaçladık. Denizli Horozunu gönülden seven, yetiştiren ve koruyan tüm horoz dostlarını bir çatı altında birleştirmek için derneğimizi kurduk. Şehirleşmenin getirdiği zorluklarla ne yazık ki arı Denizli Horozu yetiştirenlerin sayısı ve meraklısı her geçen gün azalıyor. Yeni yetişen nesile Denizli Horozu ırkının hakikisini bu gidişle gösteremeyeceğiz. Dernek olarak bu sorunu ortadan kaldırmak için Denizli Horozu yetiştirenlere her türlü desteği derneğimiz aracılığı ile vereceğiz.” dedi.

Denizli Horozu ırkı korunmalı

Kendisinin de Denizli Horozu ve güvercinlerine ilgisinin bulunduğunu belirten Adem Oklu’da, “Denizli Horozumuzdan birkaç tanesini turizmde göz bebeğimiz olan Pamukkale’mize bıraktık. Oraya gelen yerli ve yabancı binlerce turist Denizli Horozlarını canlı canlı görüp fotoğraflarını çekiyorlar. Denizli’nin orijinal horozlarının ırkını korumak için kurulan derneğimizin çalışmalarını yakından takip ediyorum. Derneğimizin tam üye sayısı ve üyelerimizin ellerindeki orijinal horozlar ile ilgili kesin sayı belli olduğunda o üreticilerimize biz destek vereceğiz. Onlara ücretsiz olarak aşı ve yem dağıtımı yapacağız” diye konuştu. Konuşmalar ve genel kurulun ardından Antalya Akdeniz Üniversitesi’nden Yrd. Doç Dr. Demir Özdemir, tarafından Denizli Horozu yetiştiricilerine yönelik, eğitim semineri düzenlendi. Seminerde arı Denizli Horozu yetiştirilmesi ile ilgili bilgiler verildi. Denizli Horozunun fizyolojik yapısı ve özellikleri anlatıldı.

Kaynak: haberdenizli.com
Yorumlar (0)