Buldan, Çin’e set oldu

Denizli’nin Buldan ilçesi Belediye Başkanı Mustafa Fahri Şevik, dokumaları ile ünlü ilçede Çin mallarına karşı savaş başlattıklarını söyledi.

Buldan, Çin’e set oldu
Denizli’nin Buldan ilçesi Belediye Başkanı Mustafa Fahri Şevik, dokumaları ile ünlü ilçede Çin mallarına karşı savaş başlattıklarını söyledi. Buldan Kaymakamlığı, Buldan Belediyesi ve Ticaret Odası ile birlikte çalışma yaparak işyerlerini ziyaret ettiklerini esnaftan yerli malların satışını yapmalarını istediklerini ifade eden Belediye Başkanı Şevik, “Dokumacılık kültürünün yaklaşık bin 500 yıldır yaşadığı, ipliğinin kalitesi ve dokumasıyla Denizli'nin Türkiye ve dünya çapındaki ünlü ilçesi haline gelen Buldan, Çin mallarına karşı direniş başlattı. İlçe protokol üyelerimizle birlikte tek tek esnafı dolaştık. Kendi kültürümüzün yok olmaması için mücadele başlattık. Bir ok esnaf arkadaşımız buna uydu. İş yerlerine ‘Burada yerli malları satılmaktadır’ çıkartmaları yapıştırdık. Zaten ilçe halkı ve dışardan gelen halkta tepkisini koymaya başladı. Kimse Çin mallarını artık almıyor. Şu anda ilçemizde Çin malları satan sadece 3 iş yeri kaldı. Onları da yerli malı satmaya ikna ettiğimizde her şey güzel olacak. Hem kendi kültürümüze sahip çıkmış olacağız. Hem de Buldan’a gelen müşteri potansiyelini kaybetmemiş olacağız” dedi.
Merkez kuruldu
1999 yılında Buldan El sanatları Merkezi’nin (BELSAM)’ın kurulduğunu ve BELSAM’da 5 el tezgâhında üretim yapıldığını ifade eden Başkan Şevik, “İlçemizde her yıl festival düzenliyoruz. Fuarlara katılarak el ürünü tekstil ürünlerinin tanıtımını yapıyoruz. Yaptığımız tanıtımlarla ilçemizi ziyaret eden yerli ve yabancı turist sayısı arttı. Yaşadığımız turizm hareketi ile 3-4 yıldır üretimde canlanmada başladı. İlçemizi Safranbolu ve Beypazarı gibi yapmak istiyoruz. İlçemizdeki değişik konaklarda restorasyon çalışmalarımızda devam ediyor.” diye konuştu. Osmanlı döneminde Ertuğrul Gazi’nin içliğini, Barbaros’un şalını, Genç Osman’ın gömleğini dokuyan Buldan’da, kumaş işlemeleri son yıllarda gelişti ve renk renk şallardan kravatlara kadar çok farklı alanlarda ürün üretimine başlandı. Bunun yanında, Türkiye’de, yurt dışı gezilerinde yabancı devlet adamları ve eşlerine hediye götürmek üzere Buldan kumaşını tercih ediliyor. Eski ABD Başkanı George Bush’un eşi Laura Bush’a Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan Buldan işi şal hediye etmişti. İngiltere Kraliyet ailesine de yatak örtüsü ve şal gitmişti.
haberdenizli.com

Güncelleme Tarihi: 17 Şubat 2013, 13:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER