Beyaz cennete ağustos ayında yabancı turist yağdı

Denizli’de Özel İdare İl Genel Sekreteri Adem Oklu, 2011 yılı ağustos ayında 164 bin 530 yabancı turistin ziyaret ettiği cennet Pamukkale’yi 2012 yılı ağustos ayında yüzde 15’lik artışla 189 bin 136 yabancı turistin ziyaret ettiğini söyledi.

Beyaz cennete ağustos ayında yabancı turist yağdı

Denizli’de Özel İdare İl Genel Sekreteri Adem Oklu, 2011 yılı ağustos ayında 164 bin 530 yabancı turistin ziyaret ettiği cennet Pamukkale’yi 2012 yılı ağustos ayında yüzde 15’lik artışla 189 bin 136 yabancı turistin ziyaret ettiğini söyledi. Ağustos ayında Pamukkale’yi ziyaret eden yabancı turistlerle birlikte son on yılın en yüksek rakamına ulaşıldığını vurgulayan Genel Sekreter Oklu, yapılan tanıtım ataklarıyla beyaz cennet Pamukkale’ye yerli ve yabancı turistlerin ilgisinin her geçen yıl daha da arttığını belirtti. UNESCO’nun da dünya miras listesinde bulunan Pamukkale’yi 2012 yılının 8 ayında 1 milyon 102 bin 706 yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiğini anlatan Oklu, “2012 yılında Pamukkale'ye gelen ziyaretçi sayısının 2 milyonu geçmesini hedefliyoruz. Denizli’ye ise yılda 5 milyon turistin gelmesini istiyoruz. Bunun içinde tanıtım çok önemli. Beyaz cennet Pamukkale ile birlikte kırmızı şifalı suyu ile ünlü Karahayıt, ilimizin çevresini saran antik kentler ve özelliklede yılın 12 ayı kazı çalışmalarının devam ettiği Laodikya Antik kenti ile Pamukkale’de bulunan Hierapolis antik kentinin de, profesyonelce dünya kamuoyuna tanıtılması gerekiyor.” dedi.

Tanıtıma devam edeceğiz

Termal su ile yüzlerce yılda oluşan travertenlerin dünyada eşinin benzerinin olmamasının Pamukkale’yi turizm açısından önemli bir noktaya getirdiğini ve bölgeye dünyanın her ülkesinden turistlerin geldiğini anlatan Oklu, “Pamukkale, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından açıklanan rakamlara göre 2011 yılı ören yeri ziyaretçi sayısı bakımından İzmir’deki Efes Antik Kenti’nin ardından ikinci oldu. Geçen yıl Pamukkale’yi toplam 1 milyon 713 bin 695 yerli ve yabancı turist ziyaret etti. Ziyaretçi sayımızın her geçen yıl artması yurt dışı tanıtım faaliyetlerimizin bir meyvesi. Fuarlarda tanıtım ataklarımız devam edecek. Ülkemizde de geçen yıllarda havaalanlarında açtığımız Pamukkale’den çekilmiş, onlarca farklı fotoğrafın bulunduğu sergiler açmaya da devam edeceğiz. Pamukkale’de kurum olarak, taş döşeme, seyir terasları yapımı işini tamamladık. Binlerce çiçek diktirdik. Yaptığımız çalışmalarla Pamukkale’deki beyaz traverten bölgenin genişliğini de arttırdık.” Diye konuştu.

haberdenizli.com

Güncelleme Tarihi: 24 Eylül 2012, 09:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER