Günümüzde tehlikeli maddelerden çok farklı özellikte ürünlere kadar bir çok farklı alanda taşımacılık hizmetlerinden yararlanılması ihtiyacı vardır. Tehlikeli madde taşımacılığı uzmanlık ve deneyim gerektiren bir taşımacılık hizmeti olduğu gibi intermodal taşımacılık hizmetlerinden de farklı alanlarda faydalanılması gerekliliği bulunmaktadır. Tet Global tehlikeli madde taşımacılığı ve intermodal taşımacılık başta olmak üzere her tür lojistik ihtiyacınızda başvurabileceğiniz ilk adrestir.

Sektörünün deneyimli ismi olarak tehlikeli madde taşımacılığı ve intermodal taşımacılık alanlarında kaliteli, güvenilir, hızlı ve kapsamlı hizmetler sunan Tet Global; intermodal taşımacılık hizmetleri kapsamında ürünlerin treylerden çıkarılması gerekmeden, bir taşıma modelinden diğer bir taşıma modeline doğrudan geçmesini sağlayan özel treylerler kullanır. Likit kimyasal maddelerin kara yolu, demir yolu ve deniz yolu entegre diğer bir deyişle intermodal taşımacılığı hizmeti sunarak ürünlerin sipariş noktasından teslimat noktasına kadar yani lojistik sürecin her aşamasına eşlik eder.

Denizli'nin En İşlek Caddesinde Oluşan Çukur Sürücülere Zor Anlar Yaşattı Denizli'nin En İşlek Caddesinde Oluşan Çukur Sürücülere Zor Anlar Yaşattı

İntermodal Taşımacılığın Avantajları Nelerdir?

Intermodal taşımacılık aynı taşıma aracıyla, iki ya da daha fazla taşımacılık modunun diğer bir deyişle kara yolu, hava yolu, demir yolu ve deniz yolu kullanılmasıyla gerçekleştirilir. Ayrıca mod değişimleri sırasında araçların içindeki yükler hiçbir elleçlemeye tabi tutulmaz. İntermodal taşımacılık hizmetleri sırasında taşıma modeli değiştirilirken elleçleme yapılmadığından düşük maliyetli, çevre dostu, verimli ve zaman planlamasına uyum sağlayan bir taşıma modelinden faydalanılır.

Diğer yandan multimodal taşımacılık ve intermodal taşımacılığın aynı hizmet olduğu yanılgısına kapılmamak gerekir. Multimodal taşımacılık ile intermodal taşımacılık hizmetleri arasındaki en önemli farkın, taşınan yükün bulundukları kaplardan bir başka kaba aktarılıp aktarılmaması noktasında ortaya çıktığı söylenebilir.

Intermodal taşımacılık hizmeti sırasında temel hedef, ünitenin ağzının yükleme süresinde kapatılması ve teslim yerinde açılmasıdır. Tek bir yüklemeyle ve aynı taşıma biriminin içinde ürünler birden fazla taşıma yöntemi kullanılarak ve hiç ellenmeden taşınmaktadır. Multimodal taşımacılık hizmeti kapsamında yükler farklı kaplara aktarılarak çeşitli taşıma yollarıyla süreç devam ettirilir.

Bunun yanı sıra her iki taşıma türü arasında yapılan sözleşmeler ve sorumluluk açısından da birtakım farklılıklar bulunur. Multimodal taşımacılık hizmeti kapsamında tüm süreç tek bir taşıyıcı tarafından yönetilmektedir. İntermodal taşımacılık hizmetinde ise kullanılacak olan farklı taşıma modları için farklı sözleşmeler yapılması mümkündür.

Intermodal son derece düşük maliyetli, hızlı ve çevre dostu bir yöntemdir. Yükün en ekonomik yollarla ve en kısa zamanda gereken konuma iletilmesini sağlar. İntermodal taşımacılık hizmeti sırasında birbiriyle uyumlu modlar kullanıldığı için yükün ulaşım yöntemi son derece hızlı olmakta ve düşük riskli bir şekilde uygulanmaktadır. İntermodal taşımacılık hizmetinin sahip olduğu etkili planlama ve zaman yönetimi olanakları sayesinde yükün olası bir lojistik problemiyle karşılaşması önlenebilir.

İntermodal Taşımacılık Nasıl Yapılır?

Taşıma aracının değişmesi gerekmeksizin en az iki farklı taşımacılık yönteminin kullanılmasıyla yapılan taşıma hizmeti olan intermodal taşımacılık hizmeti kapsamında; malların bulunduğu konteyner çeşitleri veya araçlar herhangi bir şekilde değişikliğe uğramaz. Mallar sevkiyat sürecinin başında hangi araca yüklendiyse o araçta kalır ve sadece taşıma yöntemi değişir. Mallar veya eşyalar üzerinde herhangi bir işlem ya da elleçleme yapılması gerekmeyen intermodal taşımacılık hizmeti kapsamında mallar birden fazla noktaya dek ulaşabilir. Böyle malların farklı taşımacılık modlarına aktarılması sırasında taşıma aracından doğrudan çıkmadan teslimat noktasına ulaştırılması mümkün olur. Bu aynı zamanda önemli bir zaman tasarrufu anlamına gelir.

Değişen tek unsurun taşıma modu olduğu intermodal taşımacılık hizmeti uygulandığında kara yoluyla başlayan taşımacılık demir yolu taşımacılığı ile devam edebilir. Bu durumda ürünlerin yer aldığı taşıma aracının değişmesi söz konusu olmaz. İntermodal taşımacılık hizmeti; kara yolu, demir yolu, hava yolu ve deniz yoluyla yapılabilir.

Intermodal taşımacılık hizmeti kapsamında taşınması gereken yükler kara yolu aracılığıyla limana getirilmekte, limandan deniz yoluyla ya da bir başka taşıma yönteminin kullanılmasıyla teslimat noktasına ulaştırılabilmektedir. İntermodal taşımacılık hizmeti sırasında yüklerin taşınmakta olduğu araçta hiçbir değişiklik olmaz, sadece taşıma modu değiştirilir. Sistem, taşıma aracı değişmediğinden son derece güvenlidir ve sürdürülebilir taşımacılığın önemli bir parçasıdır.

Tet Global çevresel sürdürülebilirliğe üst düzey önem veren bir isim olarak yenilikçi çözümler sunmakta ve doğa dostu taşımacılık hizmetleri sağlamaktadır. Tet Global’in kara yolu taşımacılığına karşı etkili bir alternatif olarak sunduğu kara yolu - demir yolu - deniz yolu, kara yolu - deniz yolu ya da kara yolu - demir yolu gibi seçenekler sayesinde tüm iş ortaklarının yükleri hızlı, güvenli ve konforlu bir şekilde istenilen varış noktasına ulaştırılabilmektedir.

Tet Global tarafından sunulan taşıma seçenekleri güvenilir olmasının yanı sıra fiyat avantajı, çevre dostu olması, yüke uygun ekipman seçenekleri, uzman bir kadro ve sektörel deneyim farklarıyla da öne çıkar. Taşınacak olan yüke en uygun ekipman alternatiflerinin kullanıldığı etkili taşıma modları aynı zamanda hasarsız ve zamanında teslimat için sıklıkla tercih edilir.