Denizli’nin Serinhisar ilçesinde 9 Haziran 2022 Perşembe günü otomobille evden ayrılan 17 yaşındaki İsmail Yalçın ve 19 yaşındaki Hasan Akköse'den daha sonrasında haber alınamadı. İki gencin öldürülerek atıldıkları belirlenen Serinhisar'ın Cumhuriyet Mahallesi’ndeki 30 metrelik su kuyusunda gerçekleştirilen 45 saatlik çalışma sonucu İsmail Yalçın ve Hasan Akköse’nin cansız bedenlerine kaybolduktan 5 gün sonra ulaşıldı. Cesetleri attıktan sonra kuyuyu ateşe verdikleri belirlenen ve aynı zamanda Hasan Akköse'nin akrabası olan Mustafa A. ile birlikte suça karıştıkları tespit edilen 9 şüpheliden 7’si tutuklandı. Devam eden davada şüphelilerden 4'ü serbest bırakıldı.

Kontrolden çıkan okul servisi, 2 araca çarptı, 7'si öğrenci 8 yaralı Kontrolden çıkan okul servisi, 2 araca çarptı, 7'si öğrenci 8 yaralı

Mustafa A. hakkında “tasarlayarak kasten öldürme” suçundan 2 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası, diğer şüpheliler Mehmet G. ve Ali İhsan Y. hakkında ise “kasten öldürme” suçuna iştirakten 2’şer kez müebbet hapis cezası talep edilirken, Denizli 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde davanın ilk duruşması görüldü.

İfadeler değiştirildi

Yaklaşık 7 saat süren duruşmada sanıklar ifadelerini değiştirerek olayda mevzilenmediklerini ve katil Mustafa A.’nın olay yerine tek silah getirdiğini iddia etti. Sözlerinde baskı bahanesini kullanarak ifadelerini değiştirdiklerini söyleyen tanıklar rahatlıklarıyla da dikkat çekti. Mustafa A. ise suçu tamamen kendi üstüne aldı.

Suça ortak olduklarını söylemelerine rağmen bırakılan 2 şüpheli ikinci duruşmaya çağrıldı
Mahkemeye yaptığı dinlemelerin ardından kararını açıkladı. Serbest bırakılan 4 kişiden 2 kişi olan Osman Ç. ve Hakan O.’nun bir sonraki duruşmaya zorunlu olarak katılım sağlayacağı ve dinlenecekleri hakim tarafından açıklanırken, duruşma ise 4 ay sonrasına ertelendi.

“Yargılama boyunca trajikomik ifadeler oldu”

Mahkemede suça karışan kişilerin ortak ifadelerle ilk verdikleri ifadelerini değiştirdiklerini belirten Avukat Fersu Ege Kandemir, “Denizli 5. Ağır Ceza Mahkemesinde ilk duruşma gerçekleşti. Yargılama sonucunda yine iki isim hakkında tutuklama kararı maalesef çıkmadı. Bizim istediğimiz suç planlayan kişi ile birlikte hareket eden ve cinayetin içinde olan iki kişinin de tutuklanmasıydı ama tabi 3 kişi ile ilgili tutuklanma kararı çıkartıldı. Yargılama boyunca trajikomik ifadeler oldu. Birinci dereceden suçlu olan Mustafa Akköse, sanki bir kahramanmış gibi tüm suçu üzerine alıp, diğerlerini kurtarmak için ant içmiş gibi ifade verdi. Kasım ayında suçun işlenmesinde gözcülük yapan, açıkça suçun işlenmesine ortak olan bu iki kişi tanık olarak dinlenecek ve onlar hakkında tutuklama kararı çıkarılmamış. 10 Kasım'da görülecek dava da tutuklanması için elimizden geleni yapacağız. Suça karışan kişilerin bir şeyler saklandığını çok iyi biliyoruz. Kendilerini kurtarmak için el birliği ile hareket ediyorlar” diye konuştu.

“Mahkemede asla istediğim sonucu alamadım ama bu vazgeçeceğim anlamına gelmiyor”

Vahşice öldürülen çocuğunun katilerinin hala serbest gezdiğini ve suça karışan kişilerin tutuklanmasını talep ettiğini belirten Hasan Akköse’nin annesi Aynur Kural ise Çocukların öldürüleli 1 yıl oldu. Bugün ilk duruşma görüldü. Elimizde karşı tarafın itiraf ettiği ifadeler var ve içeri girer diye düşünüyordum. İçerideki 3 kişi tahliye istedi ama tahliyeleri ret edildi ve tutukluluk halleri devam ediyor. İfadelerinde suça karıştıklarını açıkça söyleyen kişiler için tutuklanma kararı çıkmasını beklerken, Kasım ayında görülecek duruşma için zorla getirilme kararı çıktı. Daha sonra bu olaya karışmış olan iki kişi, çocukların cinayetinde yargılanıp, 3 ay içeri de yattılar. Ardından salı verildi ve mahkemeye sanık olarak geleceklerdi. Onlar da gelmediler. Mahkemede asla istediğim sonucu alamadım ama bu vazgeçeceğim anlamına gelmiyor. Katillerin cezalarını çekmesi için sonuna kadar peşindeyim. Ben çocuğumu 19 yaşında toprağa gömdüm. Adalete güveniyorum ve onlar cezalarını çekecek” dedi. İHA ilk-kez-hakim-karsisina-cikan-kuyu-cinayeti-saniklari-ifade-degistirdi-1ilk-kez-hakim-karsisina-cikan-kuyu-cinayeti-saniklari-ifade-degistirdi