HONAZ’DA SULTAN ZAMANI

Denizli'nin Honaz İlçesi'nde ki­raz­dan sonra en büyük gelir kay­na­ğı olan sul­ta­ni­ye çe­kir­dek­siz üzüm­le­rin hasadı başladı. Avrupa dahil birçok ülkeye ihraç edilen sultaniye üzümleri hem rekolte hem de fiyat açısından bu yıl üreticinin yüzünü güldürüyor. 15 bin dönüm alandaki bağlarda hasat coşkusu yaşanıyor. Sul­ta­ni­ye çe­kir­dek­siz üzüm­le­ri­nin cildi gü­zel­leş­tir­di­ği bu nedenle de güzelliğin sırrını içinde sakladığı belirtiliyor.

GÜNDEM 09.10.2014, 10:53 09.10.2014, 10:56
HONAZ’DA SULTAN ZAMANI

Honaz’da kirazdan sonra en önemli gelir kaynağı olarak gösterilen çekirdeksiz sultaniye üzümün hasadı başladı. Honaz sultaniye çekirdeksiz üzümleri farklı bir tat ve aromasıyla iç piyasaya olduğu kadar dış piyasada da büyük rağbet görüyor. Avrupa, Amerika ve Rusya gibi pek çok bölgeye ihraç edilen üzümler, iç piyasada da ilgi büyük.  İlçedeki üzüm üreticileri, hava koşullarının üzüm için uygun gitmesiyle bekledikleri verimi almanın sevincini yaşarken, kilosu ortalama 1,5 liradan alıcı bulmasının da bir başka sevindirici gelişme olduğunu belirtti.

Honaz’da yetişen çekirdeksiz sultaniye üzümlerin farklı bir tat ve aromasıyla dikkati çektiğini ifade eden üreticiler, “İlçemizde üretilen sultaniye türü çekirdeksiz üzüm aynı zamanda dayanıklıdır. Bu yıl hava koşullarının iyi gitmesi rekolteyi artırdı. Bir dekar bağdan 2,5-3 ton dolayında üzüm hasadı bekliyoruz” dedi. Ay­rı­ca bir­çok has­ta­lı­ğa iyi gel­di­ği üre­ti­ci­ler ta­ra­fın­dan be­lir­ti­len sul­ta­ni­ye çe­kir­dek­siz üzüm­le­ri­nin cildi gü­zel­leş­tir­di­ği vurgulanıyor. Sultaniye üzümlerinin güzelliğin sırrının açık reçetesi olduğu dilden dile dolaşıyor.

 

 

 

 

Kaynak: haberdenizli.com
Yorumlar (0)