Denizli örtü altı sebze fideciliğinde büyüyor

Denizli’de Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Sezgin Kutlu, Buldan ve Sarayköy ilçelerinde bulunan seralarda, başta Denizli olmak üzere Aydın, Manisa, Muğla, Kütahya, Bilecik, Uşak, İzmir ve Çanakkale’deki üreticiler için örtü altı ve açıkta sebze fidesi üretimi yapıldığını söyledi.

Denizli örtü altı sebze fideciliğinde büyüyor

Denizli’de Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Sezgin Kutlu, Buldan ve Sarayköy ilçelerinde bulunan seralarda, başta Denizli olmak üzere Aydın, Manisa, Muğla, Kütahya, Bilecik, Uşak, İzmir ve Çanakkale’deki üreticiler için örtü altı ve açıkta sebze fidesi üretimi yapıldığını söyledi. 2012 yılının 9 aylık verilere göre Denizli’deki seralarla yaklaşık 22,8 milyon sebze fidesi üretildiğini belirten İl Müdürü Kutlu, “Her türlü teknolojik imkânlarla donatılmış bulunan, jeotermal kaynaklarla ısıtılan seralarda bitki sağlığı için tüm önlemler alınarak fide üretimi yapılmaktadır. Üreticilerden alınan siparişlerle başlayan üretim süreci, hibrit veya standart sertifikalı tohum temini ile devam etmekte, viyollerin ve torfların hazırlanması ve tohum ekimi yapıldıktan sonra çimlendirme odasında yaklaşık 48 saat kalan tohumlar çimlendikten sonra seranın içine alınmaktadır. Kış döneminde düşük sıcaklıklardan, yaz döneminde ise yüksek sıcaklıktan zarar görmeden büyütülen fideler 30–45 gün arasında dikime hazır hale gelmektedirler. Domates, biber, patlıcan, karpuz, kavun, hıyar, karnı bahar, kırmızı lahana, beyaz lahana, brokoli ve marul başta olmak üzere 2012 yılı 9 aylık verilere göre yaklaşık 22,8 milyon sebze fidesi üretilmiştir. Yıllık 45 milyon kapasiteye sahip fide üretimi yapılan seralarda üretilen fideler Denizli’nin yanı sıra Aydın, Manisa, Muğla, Kütahya, Bilecik, Uşak, İzmir ve Çanakkale illerindeki üreticiler tarafından kullanılmaktadır.” Diye konuştu.

12 ay üretim yapılabiliyor

Denizli’deki fide seralarında yılın 12 ayı üretim yapıldığına dikkat çeken Müdür Kutlu, “Fide seralarımızda en çok domates, biber ve patlıcan fidesi yetiştirilmekle beraber 2012 yılında marul ve kıvırcık yapraklı salata fidesi talebi daha önceki yıllardan daha fazla yapılmaktadır. Bütün sebze fide çeşitlerinin üretimi 12 ay boyunca yapılabilmektedir. Normal fide yetiştiriciliğinden çok dafa fazla hassas yetiştirilen ve bölgemizde topraksız kültürde domates yetiştiren seralarımızın fide ihtiyacı da Buldan ve Sarayköy’de bulunan fide seralarımızdan yapılmaktadır. İlimizin jeotermal alanlarında ve mikroklima ihtiva eden bölgelerinde 560 dekar alanda örtü altı yetiştiriciliği yapılmaktadır. Son yıllarda özellikle ilimizdeki jeotermal alanlarda seracılık gelişmeye başlamıştır. Bu kapsamda 23 işletmede 455 dekar alanda jeotermal ısıtmalı ileri teknolojide modern seralarda domates üretimi üretilmekte olup, bu modern seraların 420 dekarında topraksız tarım yapılmaktadır. Ayrıca İlimizde 134 bin dekar alanda sebze üretilmektedir.” Diye konuştu.

haberdenizli.com

Güncelleme Tarihi: 10 Ekim 2012, 10:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER