Çivril tarımın merkezi

Denizli’nin Çivril ilçesinde Belediye Başkanı İbrahim Hakkı Aslan, verimli tarım arazilerine sahip ilçenin tarımın merkezi olduğunu söyledi.

Çivril tarımın merkezi
Denizli’nin Çivril ilçesinde Belediye Başkanı İbrahim Hakkı Aslan, verimli tarım arazilerine sahip ilçenin tarımın merkezi olduğunu söyledi. Işıklı Gölü’nün suyuyla sulanan verimli toprakların üreticisine bol ürün verdiğini yaşanan ekonomik sıkıntılardan üreticilerin etkilenmediğini belirten Başkan Aslan, “Çivril’in ekonomisi tarıma dayalı. İlçemizdeki çiftçilerimizin yetiştirdiği ürünlerle Türkiye ve bölge birinciliklerini elimizde bulunduruyoruz. İlçemizde geçen yıl 82 bin dekar alanda çerezlik ayçiçeği ekimi yapıldı. 20 bin 500 ton seviyelerinde hasat gerçekleştirdik. Bu rakamla Türkiye’de çerezlik ayçiçeği üretiminde birinci olduk. İlçemizde dikili 1 milyon 45 bin 750 elma ağacımızdan yılda 153 bin ton civarlarında hasat yapıyoruz. 255 bine yakın şeftali ağacıyla da yıllık 12 bin ton seviyelerinde şeftali üretiyoruz. Elma ve şeftali üretiminde de ülke genelinde söz sahibiyiz, Ege’de birinciyiz” dedi. Basın İlan Kurumu tarafından düzenlenen ‘Cumartesi Buluşmaları’ Çivril Belediye Başkanı İbrahim Hakkı Aslan’ın ev sahipliğinde yapıldı. Çivril Belediyesi Kent Konseyi Kadın Meclisi Binasında basın mensuplarına ilçe ile ilgili bilgiler veren Başkan Aslan, “Tarımın merkezi Çivril’i sahip olduğu doğal güzellikleri ile de tanıtmak istiyoruz. İlçemizde bulunan yüzlerce çeşit doğal bitki ve canlı türünün yaşadığı, dişli balığı ile ünlü güzelliği ile dillere destan Işıklı Gölümüz var. Bunun yanında koruma altında bulunan 500’den fazla kızılgeyiğin yaşadığı Akdağ’ımız var. Bu iki güzelliğimiz ile birlikte ilçemizi tarımın yanında doğa turizmi, av turizmi ve amatör balıkçılıkla da yerli ve yabancı turistlere açmak istiyoruz” dedi.    

Çivril pazarı meşhur

İlçe merkezinde haftada bir gün kurulan pazarın, bölgenin ticaret borsası niteliğinde olduğunu Uşak, Afyon ve Denizli’nin çeşitli illerinden pazara toptan alış veriş yapmaya gelen tüccarların olduğunu hatırlatan Başkan Aslan, “Verimli topraklarıyla girişimci ruha sahip Çivrilliler ticari hayatta da çok başarılıdır. İlçemizde doğmuş, altın ve kuyumculuk sektöründe faaliyet gösteren dünyaca ünlü firmalarımız vardır. Belediyemizin de büyük gelir kaynaklarından biri olan meşhur pazarımızda çevrede ticaretin borsası niteliğindedir. Haftada bir gün kurulan pazarımızda tarım ürünleri çeşitlerinden bolca bulmak mümkündür. Uşak merkez ve ilçelerinden, Afyon merkez ve ilçelerinden Denizlimizin çeşitli ilçelerinden tüccarlarımız pazarımıza gelerek toptan alış verişlerle çiftçimizin yetiştirdiği kaliteli tarım ürünlerini bölgelerine götürerek satmaktadır. 1914’te ilçe olan Çivrilimizin alt yapı ve üst yapı sorunlarını yüzde 95 oranında çözdük. 6,5 milyon lira yatırım yaparak, 115 kilometre uzunluğunda yeraltı çalışmamız tamamlandı. 635 bin metre kare kilit taşı ve asfalt yol çalışmamız bitti. Her yıl düzenlediğimiz elma festivaliyle ilçemizin tanıtımını yapıyoruz.” Dedi. Başkan Aslan, daha sonra gazetecilere Işıklı Gölü’nü ve Gümüşsü Beldesindeki doğa harikası şelaleyi gezdirdi. Başkan Aslan, Işıklı Gölü gezisinde olta ile balıkta avladı. 
 


haberdenizli.com

Güncelleme Tarihi: 21 Şubat 2013, 13:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER