Basın İlan Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan, internet haber sitelerinin resmi ilan alma hakkındaki yönetmeliğin taslağı konuşulmaya başlandı. YENİMEDYADER Başkanı Serkan Urgancı, “Bu taslak açıkça bizleri oyun dışı bırakma, halkın doğru haber alma hakkını gasp etme girişimidir. Yönetmelik bu şekliyle çıkarsa hakkımızı yargı önünde arayacağız.” dedi.

İnternet haber siteleri tarafından uzun süredir beklenen, Basın İlan Genel Müdürlüğü (BİK) Resmi İlan Yayımıyla Alakalı İnternet Haber Sitelerine Dair Hükümler yönetmeliğinin taslak çalışması açıklandı. Taslak yönetmeliğe göre; haber siteleri bulundukları illere göre 5 kategoriye ayrılıyor. Denizli’nin içinde bulunduğu 3. kategoride, asgari kadro sayısı 8, günlük asgari haber sayısı 50, tekil ziyaretçi sayısı 20 bin, sayfa görüntülenme sayısı 60 bin, resmi ilan için bekleme süresi ise 24 ay olarak belirlendi.

“MASADA KAYBETMEK ÜZEREYİZ”

Taslak yönetmelik hakkında açıklama yapan Denizli Yeni Medya Yayıncıları Derneği (YENİMEDYADER) Başkanı Serkan Urgancı şunları şöyledi; “Tasak yönetmelik bizlere, resmi ilan gelirini paylaşmak istemeyen gazete kartelinin açık müdahalesi olduğunu gösteriyor. Özlük haklarımızı kazanmak ve hakkıyla gazetecilik yapmak için yıllarca mücadele veren biz internet haber sitesi yayıncıları, maalesef masada kaybetmek üzereyiz. Ülkenin içinde bulunduğu ekonomik şartlarda bizlerden 2 yıl boyunca neredeyse sıfır gelirle 8 kişiyi istihdam etmemizi beklemek, gerçeklikten uzaktır. Bu açıkça internet haber sitelerini oyun dışı bırakma girişimidir.”

“BİZİ BULVAR HABERCİLİĞİNE SÜRÜKLER”

“Taslak yönetmelik bizlerin günde 50 haber yapmasını, yüzde 15’i doğrudan giriş olmak üzere 20 bin tekil ziyaretçiye ulaşmamızı ve her haberde en az 1 dakika kalınmasını istiyor. Bu şartları yakalamaya çalışmak bizleri açıkça bulvar haberciliğine sürükler. Vatandaş doğru haber yerine merak uyandıran, gerçekliği şüpheli, iddialarla dolu, kaba tabirle “gel gel” haberlerine maruz kalır. Asıl dezenformasyon bu yönetmelik geçerse başlayacaktır. ”

“YARGIYA GİDERİZ”

“YENİMEDYADER olarak bu haksız girişim karşısında asla sessiz kalmayacağız. Yönetmeliğin bu şekliyle onaylanması halinde hakkımızı idari mahkeme kanalıyla yargı önünde arayacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın.”