Uluslararası Likya Macera Yarışları başlıyor

Muğla'nın Fethiye ilçesinde bu yıl 4.'sü gerçekleştirilecek olan Likya Macera Yarışı'na farklı ülkelerden 9 takım katılıyor.

Uluslararası Likya Macera Yarışları başlıyor

Muğla'nın Fethiye ilçesinde bu yıl 4.'sü gerçekleştirilecek olan Likya Macera Yarışı'na farklı ülkelerden 9 takım katılıyor. 10-14 Ekim tarihlerinde Fethiye – Göcek bölgesinde yaklaşık 400 kilometrelik parkurda yapılacak yarışlarda sporcular 4 kişiden oluşan takımlarla 4 gün 3 gece hiç durmadan yarışacak. Parkur boyunca, dağ bisikleti, patika koşusu, deniz kanosu, yüzme, nehir kanosu, trekking, ip inişi, kanyon geçişi gibi bir çok doğa sporları yer alıyor.

Likya Dağcılık Kulübü Genel Sekreteri Ayşe Türkmen, 4 yıldır devam eden Likya Macera Yarışı'nın bu yıl da nefesleri keseceğini söyledi. 60 sporcunun ter dökeceği yarış süresince 35 kişilik ekiple kendilerinin de yarışın sorunsuz akışı için çalışacaklarını anlatan Türkmen, "2 yıldır Avrupa Serisi'ndeyiz. Bu sene değişik ülkelerden 9 yabancı takım ağırlayacağız. 22 Eylül'de Fransa'da bizim de katıldığımız toplantıda 2014 yılında Avrupa Şampiyasının ülkemizde yapılması karara bağlandı. LC 2014 tüm dünyada Avrupa Şampiyonası olarak ilan edilecek.” dedi.

YARIŞLARI DOĞAYA ZARAR VERMEDEN YAPIYORUZ

Likya Macera Yarışlarının parkur planlamasını yapan Emre Acar da, proje ile Göcek ve Fethiye'nin coğrafyasına vefa borcunu ödemeye çalıştıklarını anlattı. Bu yarışı daha geniş alanlarda kullanmaya devam edeceklerini ifade eden Acar, "Yarışın karbon ayak izi sıfırdır. Takımlar sadece kas gücü ile ilerliyor ve doğal parkurları en ufak bir taşı dahi yerinden oynatmadan kullanıyoruz. Geriye sadece yarışmacıların ayak izi ve müthiş anıları kalıyor. Özellikle yabancı takımlar ülkemizden etkilenmiş olarak dönüyorlar.” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2012, 14:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER