SU ZAMMI MAHKEMELİK OLDU

Kasım ayında Denizli Büyükşehir Belediye Meclisi'nce içme suyuna zam yapılmıştı. MHP Büyükşehir Belediye Meclisi Grup Başkan Vekili Av. Yusuf Garip, suya yapılan zammın iptali için Denizli İdare Mahkemesine dava açtı.

GÜNCEL 02.12.2014, 15:44 02.12.2014, 22:06
SU ZAMMI MAHKEMELİK OLDU
Kasım ayında Denizli Büyükşehir Belediye Meclisi'nce içme suyuna zam yapılmıştı. MHP Büyükşehir Belediye Meclisi Grup Başkan Vekili Av. Yusuf Garip, suya yapılan  zammın iptali için Denizli İdare Mahkemesine dava açtı.


MHP Pamukkale İlçe Başkanı Fatih Coşkun ile birlikte basın açıklaması yapan MHP Büyükşehir Belediye Meclisi Grup Başkan Vekili Av. Yusuf Garip, su zammı konusuyla ilgili aldıkları kararı açıkladı. Büyükşehir Belediye Meclisinin Kasım ayında yaptığı toplantıda MHP’nin tüm itiraz ve ret oyuna karşın içme suyuna zam yapıldığını belirten Garip,   “Zammın gerekçeleri olarak, maliyetlerde mi bir artış var yoksa yatırımların bütçeye getirdiği  ek yük nedeniylemi bu zam yapılmakta. Sayın Osman Zolan’a bu soruları yönelttiğimizde; 'Uzun süredir su fiyatlarında bir düzenlemeye gidilmemişti, düzenleme yapılması gerekiyordu biz de yaptık'  cevabını aldık. Ancak bu sözler bizleri tatmin etmedi” dedi.

“ADALETSİZLİK VAR”
Su zammında bölgeler arasında büyük adaletsizlikler olduğunu kaydeden Garip, “Su fiyatlarına yapılan zam oranı, denizli merkezde yani Merkezefendi ve Pamukkale ilçelerimizde % 13 oranında, diğer tüm Denizli’nin ilçelerinde ise % 10 oranında olmuştur. İlçelerimize bağlanan köyden mahalleye dönüştürülen aynı ilçenin mahalleleri arasında bile farklı fiyat tarifesi öngörülmüştür. Örneğin Çivril ilçesinin Çıtak – Kıralan mahallelerinde su birim fiyatlandırması ile Emirhisar mahallesinde ki birim  fiyatlandırması farklıdır. Yine her ilçedeki abone grupları arasındaki fiyatlandırma da birbiriyle farklıdır.Örneğin Pamukkale ve Karahayıt’ta resmi kurumlar, hastaneler, toplum sağlığı merkezlerinden aylık metreküp birim fiyatlandırması 3.50 TL.’dir. Acıpayam ilçesi Dodurgalar mahallesinde ise resmi kurumlar, hastaneler, toplum sağlığı merkezlerinden aylık metreküp birim fiyatlandırması 5.00 TL.’dir. Sayın Osman Zolan‘ın memleketi Tavas ilçemizde ise su fiyatlandırması ortalamaları diğer ilçelerimizin  altında olup, resmi kurumlar, hastaneler, toplum sağlığı merkezlerinden aylık metreküp birim fiyatlandırması sadece 1.00 TL. , olarak belirlenmiştir. Tavas’taki okul gruplarından 1.10 TL. fiyatlandırma yapılırken, Sarayköy’de 2.75.TL. Kale’de 1.70.TL. Çardak’ta 1.50.TL. Buldan da 2.00.TL. Acıpayam’da 1.25 olarak belirlenmiştir” dedi.

KABUL EDİLEMEZ
Bu fiyatlandırma sisteminin kabul edilmesinin  mümkün  olmadığını ifade eden Garip, “Aynı ilçedeki farklı mahallelerde aynı abonelerin farklı fiyatlandırmalara  tabi tutulmasının anayasamızda ifadesini bulan eşitlik ilkesi başta olmak üzere, hiçbir yasal ve haklı gerekçeleri yoktur.Denizli de yaşayan bu insanlarımız arasında  adeta ayrım yapılırcasına yapılmış olan bu su fiyatlandırmasının iptal edilmesi için yargı yoluna başvurup, insanlarımızın daha fazla mağdur olmalarını engelleyeceğiz” diye konuştu. 

“TAKİPÇİSİYİZ”
MHP Merkezefendi İlçe Başkanı Fatih Coşkun da konuşmasında konunun takipçisi olacaklarını belirterek,   “Denizli halkının mağduriyetlerini gidermek için mücadeleye devam edeceğiz.  Bu zamla  vatandaşın cebinin hedef alınmış olduğunu düşünüyoruz. Bu haksız zam konusunda bağımsız Türk Yargısının gerekeni yapacağından kuşkumuz yok” dedi.  Coşkun, Türkiye’nin en ucuz suyunu kullandığımızı söyleyen Büyükşehir Belediyesi şu an yapılan zam ile birlikte suyun tonu 2,00 TL olduğunu; diğer büyükşehirlerde ise örneğin İzmir’de ise bu rakamın 1,35 TL olduğunu ve en ucuz ifadesinin artık ortadan kalktığını sözlerine ekledi. 
Garip ve Coşkun basın açıklamasının ardından zammın iptali için Denizli İdare Mahkemesine dava açtı. 
Kaynak: haberdenizli.com
Yorumlar (0)