Ramazan'da Sigara Bırakmak İsteyenlere Güzel Haber

Denizli Merkezefendi Sağlıklı Hayat Merkezi Sigara Bırakma Polikliniği’nde görevli Dr. Eylem Küçükebe içinde birçok zararlı madde bulunan sigarayı bırakmak için Ramazan ayının uygun bir dönem olduğunu, sigarayı bırakmak isteyenleri Sigara Bırakma Polikliniklerine beklediklerini söyledi.

GÜNCEL 08.05.2019, 09:58
Ramazan'da Sigara Bırakmak İsteyenlere Güzel Haber

HABERDENİZLİ.COM

Dr. Eylem Küçükebe Ramazan ayının insanların özgür iradelerinin en güçlü dönemlerinden biri olduğunu, yapılan araştırmaların nikotin bağımlılarının büyük bir bölümünün Ramazan ayında sigara alışkanlığından kurtulduğunu gösterdiğini söyledi.

Sigara bırakmak isteyenlerin poliklinikte ayrıntılı sigara öyküsünün değerlendirildiğini belirten Küçükebe; Sağlıklı Hayat Merkezimizde çalışan psikologlar ile motivasyon arttırıcı görüşme randevusu kişiye özel olarak ilk haftalar içerisinde planlanmakta ve yine Sağlıklı Hayat Merkezimizde çalışan Diyetisyenlerden Sağlıklı Beslenme Eğitimi ilk bir ay içerisinde grup eğitimi şeklinde gerçekleştirilmektedir. İlk poliklinik başvurusunda tansiyon ölçümü,  kilo ölçümü,  karbonmonoksit ölçüm cihazı ile tek bir soluk verme havasındaki CO miktarı belirlenmesi ve akciğer grafisi değerlendirmesi sonucunda bireye özgü uygulanan farmakolojik ilaç tedavisi kullanılmaktadır.  Sigara Bırakma Tedavileri, Nikotin Replasman tedavisi ve Bupropion veya Vareniklin ile yapılan medikal tedavidir.  Sağlık Bakanlığı tarafından ilaçlar ücretsiz olarak bireye verilmektedir. İlk onbeş gün içerisinde ve aylık yüz yüze kontrol görüşmeleri yanında telefon ile yapılan görüşmeler tedavinin yakın izlemi açısından önemlidir. Aylık kontrol görüşmelerinde Tütün Bağımlılığında rolü olduğu bilinen davranış bağımlılığı irdelenip, yerine fiziksel aktivite alışkanlıklarını kazandırma motivasyon görüşmeleri şeklinde devam etmektedir ve medikal tedavide her ay doz azaltılmaktadır.  Yine Tütün Bağımlılığı tedavisi ve izlem kontrollerinde Sağlıklı Hayat Merkezi Obezite ve Diyabet Birimi rutin hemogram ve biyokimya paneli istenmekte, vücut kitle indeksleri hesaplanmakta tahlil sonuçlarına göre gereğinde Birim takibine bireyler alınmaktadır” dedi.

Dr. Eylem Küçükebe Ramazan ayı boyunca gün içerisinde zorlanmadan orucunu tutan Nikotin bağımlılarını Sigara Bırakma Polikliniklerine beklediklerini söyledi ve sigarayı bırakmak isteyenlere şu önerilerde bulundu: “İftardan sonra sigara içilen ortamlara girilmemesi gerekir. Oruç açıldıktan hemen sonra sigara içmenin kalp krizine bile neden olabileceği unutulmamalıdır. Sigara içme isteği olduğunda hemen bir bardak su içmek veya yemekten sonra mutlaka dişlerin fırçalanması ve ağız gargarasının kullanılması sigara isteğini azaltacaktır. Yine iftardan sonra 15 dakika yürümek de faydalı olabilir.   Polikliniğimize başvuruda bulunmak isteyen kişiler Alo 171 Sağlık Bakanlığı Sigarayı Bırakma Danışma Hattı’nı arayarak randevu alabilirler” dedi.

Yorumlar (0)