banner1348

PAÜ Rektörü Eşini Üniversiteye Mi Atadı?

15 Temmuz darbe girişiminin ardından Denizli'de Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağcı FETÖ operasyonları kapsamında gözaltına alındı. YÖK Bağcı’yı açığa alarak görevinden uzaklatırdı.  Bağcının yerine ise Prof. Dr. Hüseyib Bağ atandı. Yeni rektör Bağ'ın yaptığı atamalar ise tepki çekti.

PAÜ Rektörü Eşini Üniversiteye Mi Atadı?
banner1336

Odatv'nin haberine göre, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Denizli'de Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağcı FETÖ operasyonları kapsamında gözaltına alındı. YÖK Bağcı’yı açığa alarak görevinden uzaklatırdı. Bağcı’nın yerine rektörlük koltuğuna 19 Nisan 2017 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Prof. Dr. Hüseyin Bağ atandı.

Bağ, rektörlüğe atanmasının ardından ilk yaptığı açıklamada “Daha yapılacak çok işimiz var. Bizi bu göreve layık gören büyüklerimize ve Pamukkale Üniversitesi’ni, Denizli’ye yakışır bir hizmeti ortaya koymamız lazım” dedi.

İLK İŞ EŞİNİ ATAMAK OLDU
Rektör Bağ’ın PAÜ’de ilk işlerden biri ise 5 Mayıs 2017 tarihinde Bereketli İmam Hatip Ortaokulu’nda öğretmen olan eşi Derya Bağ’ı İslami Bilimler Enstitüsü Sekreteri olarak atamak oldu.Hüseyin Bağ, PAÜ’de Rektörlük görevinin yanı sıra Eğitim Fakültesi dekanlığını da yürütüyor. Görevleri Rektörlük ve Dekanlık’la sınırlı kalmayan Bağ kendisini ayrıca PAÜ’ye bağlı olan Teknokent’e de müdür yaptı.

DÖNER SERMAYE İDDİASI
Odatv, Bağ’ın bu görevlere kendisini atamasının sebebinin döner sermayeden kendisine daha fazla pay almak olduğunu iddia etti.

PAÜ’nün Döner Sermaye İşletmesi Yönetmeliği'nde ise Döner Sermaye İşletmesi Yönetim Kurulu’nun amiri olarak üniversitesi rektörü gösteriliyor.

Döner Sermaye İşletmesi Yönetmeliği'nde şu ifadeler yer alıyor:

“Döner Sermaye İşletmesi Yönetim Kurulu Pamukkale Üniversitesi Yönetim Kuruludur. İta Amiri Rektördür. Rektör bu yetkisini uygun gördüğü ölçüde yardımcılarına, dekanlara ve enstitü, yüksekokul ve araştırma uygulama merkezi müdürlerine devredebilir. 

Üniversite Yönetim Kurulu, yetkilerini uygun gördüğü ölçüde, kuracakları yürütme kuruluna devredebilir. Yürütme Kurulu, Üniversite Yönetim Kurulunca seçilecek bir rektör yardımcısı, üç öğretim elemanı (dekan ve yüksekokul müdürü de olabilir) ve bir sayman olmak üzere beş kişiden oluşur.”

Odatv.com

Güncelleme Tarihi: 01 Haziran 2017, 17:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER