Ormanlar teknolojiyle de korunacak

Denizli’de Orman Bölge Müdürü Mümtaz Kanat, orman yangınlarıyla mücadelede teknolojiyi de kullanmaya başladıklarını söyledi.

Ormanlar teknolojiyle de korunacak

Denizli’de Orman Bölge Müdürü Mümtaz Kanat, orman yangınlarıyla mücadelede teknolojiyi de kullanmaya başladıklarını söyledi. Bölge müdürlüğüne bağlı Uşak İşletme Şefliği Dişkaya yangın gözetleme kulesine internet bağlantısının yapıldığını belirten Bölge Müdürü Kanat, diz üstü bilgisayar ve internet bağlantısı ile yangın gözetleme işçilerinin yangın söndürme ekiplerini ve arozözleri yönlendirmede kullanılan araç takip sistemini kulede kullanabildiklerinin, günlük ve saatlik hava durumunu takip edebildiklerini söyledi. Sistemin internet üzerinden görüşmeler yapılabilmesini de sağladığını anlatan Bölge Müdürü Kanat, “Denizli’de olası orman yangınlarına müdahale etmek için yangın sezonu boyunca 540 personel, 41 arazöz, 15 su tankeri, 22 ilk müdahale aracı, 1 helikopter ve 37 yangın gözetleme kulesi 24 saat esasına göre çalışmalarına devam ediyor. Orman yangınlarıyla mücadele kapsamında 7 bin 959 kilometrelik orman yangın yolunun bakımı yapıldı. Toplam 1357 kilometre uzunluğunda orman yangın emniyet yolu bakımı ve tamiratı tamamlandı. Bu çalışmaların yanında orman yangınlarının önlenmesi ve yangınların kısa sürede söndürülmesi için teknolojiyi de kullanmaya başlıyoruz” dedi.
 
Diğer kulelere de döşenecek

Dişkaya yangın gözetleme kulesinde, yangın gözetleme işçileri Mustafa ve Cemile Top çiftinin internet üzerinden kulede yaptığı çalışmaları inceleyen Bölge Müdürü Kanat, “Orman yangınları bakımından çok hassas bir dönemden geçiyoruz. Uzun süredir yağış olmaması nedeniyle kuruyan otlar büyük tehlike oluşturuyor. Bir ormanın oluşması için yüzyıllar geçmesi gerekirken, bir anlık dikkatsizlik ve tedbirsizlikle büyük ormanlık alanlar yanabiliyor. Olası yangınlara erken müdehale ederek büyümeden söndürmek için çalışıyoruz. Uşak işletme şefliğimize bağlı kulemize kurduğumuz internet bağlantısını diğer kulelerimize de yaptıracağız. Sistem sayesinde kulelerimiz dünya ile de bağlantılı oluyor. İnternet üzerinden kuledeki görevlilerimiz bizlerle görüşebildikleri gibi torunları ve çocuklarıyla da görüşme imkanı yakalıyor.” Diye konuştu.


haberdenizli.com

Güncelleme Tarihi: 17 Eylül 2012, 09:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER