Önlem Alınmazsa Ciddi Verim Kaybına Yol Açabilir

Türkiye’nin ve Ege Bölgesinin en önemli tarımsal merkezlerinden birisi olan Sarayköy Ovasında, ekim dönemi başlayan pamuk için tehlike çanları bu kez ekim alanlarını saran zararlılar için çalıyor.

GÜNCEL 19.05.2020, 16:19
Önlem Alınmazsa Ciddi Verim Kaybına Yol Açabilir

HABERDENİZLİ.COM

Mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklığı, pamuk bitkisinin kozasını

yiyerek pamuğa dönüşmesinin engelleyen yeşil kurt zararlısının üremesini hızlandırdı. Pamuk ekili alanları büyük bir hızla saran zararlılar, üreticide endişeye yol açtı.

CİDDİ VERİM KAYBINA YOL AÇIYORLAR

Sarayköy İlçesinde kısa bir süre önce hizmete giren Özcan Tarım Market bünyesinde görevli Ziraat Mühendisi Fatih Genç, pamuk bitkisine büyük hasar veren zararlıların, aşırı sıcaklardan dolayı daha hızlı ürediğini belirtti. Pamuk bitkisi 5-6 karış uzunluğa ulaştığında yeşil kurdun verdiği zararlardan geri dönüşün mümkün olmadığını vurgulayan Genç, üreticilere, önlem almakta geç kalmamaları uyarısında bulundu. Genç, “Yeşil kurt bitkinin meyvesini yiyerek kozanın pamuğa dönüşmesini engelliyor. Zararlıyla zamanında ve etkin mücadele edilmezse pamukta ciddi verim kaybı yaşanıyor" dedi.

Zararlıların hızla üreyip yayılmasına, artan hava sıcaklıklarının yol açtığına işaret eden Ziraat Mühendisi Fatih Genç, “, "Bizim üreticilere tavsiyemiz geç kalmadan ilaçlama yapmaları. Geç kalındığı takdirde bu işin geri dönüşü yok. Geç kalındığı taktirde telafisi olmayan zararlara yol acar bu yüzden tarım Bakanlığı'nın pamukta ruhsatlı bitki koruma ürünleri belirtilen dozajları aşmadan uygulama yapılması çok önemli. Geç kalındığı taktirde telafisi olmayan zararlara yol acar bu yüzden tarım Bakanlığı'nın pamukta ruhsatlı bitki koruma ürünleri belirtilen dozajları aşmadan uygulama yapılması çok önemli” diye konuştu.

Yorumlar (0)