Mentorluk Eğitimi (IFC)

GÜNCEL 13.02.2021, 13:40 13.02.2021, 13:45
Mentorluk Eğitimi (IFC)
banner1692

Mentorluk eğitimi, koçluk seviyesindeki kişilerin kendilerini geliştirmeleri adına sunulmuş hizmetlerdir. Özellikle kişinin karşıdakini anlamasını destekleyen sistemlerle birlikte büyük avantajlar ortaya çıkar. Oldukça modern sistemlerle birlikte, oldukça farklı faktörler ortaya çıkar. Kişinin kademe yükselmesini sağlayan bu tür eğitimler sonucunda istenen sonuçlara ulaşılır. Eğitimler sırasında kişinin karakterine uygun şekilde destek sunulur.

Sunulan desteklerin, son derece önemli olduğu bilinmelidir. Danışanın yaşam standartlarını düzenlemek adına yapılan işlemlerde, eğitimi alan kişinin kazanç elde etmesi sağlanır. Bu sayede kendisi eğitim vermeye başladığında son derece kaliteli sonuçlar gelişir. İkili arasındaki bağın nasıl güçlendirileceğini öğreneceğiniz bu tür sistemler sayesinde, istenilen sonuçlar alınabilecektir.

Kişinin mentorluk konusunda gelişim göstermesi büyük avantajlar oluşturur. Bu süreç içerisinde alınacak olan eğitimler sonucunda kişiye nasıl yaklaşılması gerektiğini detaylı şekilde öğrenirsiniz. Bu tür eğitimler sayesinde, kişisel ilişkiler en iyi şekilde düzenlenebilir. Bu durumda büyük avantajlar oluşmasına katkı sağlayacak biçimdedir. Özellikle eğitimlerdeki kaliteli içerikler, sonuçlarında etkilenmesine önemli bir katkıdır. Bu durum ilerleyen süreçlerinde, kişinin de bu tür eğitimleri vermesini destekler.

Mentor Nedir?

Mentor, kişilere çeşitli sektörlerde ve alanlarda destekler sağlayan ve kişisel gelişimlerini destekleyen bir sistemdir. Özellikle sistem içerisinde danışanların kişisel hayatlarında hizmet almak istedikleri koçluk durumlarına bakılır. Terfi olarak da görülebilen bir yapıya sahiptirler. Bu nedenle özellikle koç kişiler tarafından sıklıkla tercih edilmeleri mümkündür

Mentor kişiler, alanlarında uzmanlaşmış ve bu yönde eğitim verebilecek kimselerdir. Belirli sektörlerde ve alanlarda yaptıkları çalışmalar neticesinde kişilere eğitim verme hakları mevcuttur. Özellikle bu tür işlemleri , koçlara verdikleri eğitimlerle bilirlikte, gelişim göstermeleri mümkündür. Genel olarak belirli alanlar üzerinde yoğunlaşarak faaliyet gösteriler. Bu sayede belirli alanlarda sürekli olarak gelişirler.

Mentroluk olmak isteyen kişilerin, belirli alanlarda eğitim alarak öncelikle koçluk yapmaları gerekir. Bu koçluk sürecinden sonra yine eğitimlerle, belirli rütbeleri elde edebilirler. Özellikle yaşam koçluğu üzerinden mentorluk, eğitimleri alıp bu mertebeye erişmek mümkündür. Böylece dünya standartlarına uygun çimde sertifikalar alınabilir ve kişisel gelişim tamamlanabilir. Bu durum sürecin en hızlı şekilde işlemesini sağlar.

Mentörlük

Mentorlük, genel olarak ileri yaşlardaki bireylerin kendi deneyimlerini gençlerle paylaşarak bağ kurmasını sağlar. Bu süreçte farklı türler ve çeşitler ortaya çıkacaktır. Mentörler, akademik ya da kişisel hayattaki olaylar hakkında yeni nesil gençleri bilgilendirebilir. Bu süreç içerisinde genelde koçluk eğitimi almış bireyler, kendilerini geliştirmek adına bu tür kişilerle iletişim kurmaktadırlar.

Mentor yalnızca kişisel çevre içerisinde değil, aynı zamanda iş hayatında da ortaya çıkabilir. Özellikle deneyim farkına bakılarak tanımlama yapılması mümkündür. Deneyimli bir bireyin daha deneyimsiz birine yaptığı yardımlarda bu tür konulara dâhildir. Oldukça modern sistemlerin yanında eğitim hayatında da bu tür sistemler bulunmaktadır. Bu sırada öğrencilerin kendi içlerinde farklı konularda bir başka arkadaşından yardım alması sağlanır.

Genel olarak koçluk- mentörlük ilişkisi, zamanla çekilmektedir. Genel olarak mentörler, kendilerini bu alanlarda geliştirmiş kişiler için kullanılan bir kavramdır. Herhangi bir konuda başka birilerine göre daha deneyimli ve eğitimli olan kişiler, farklı insanlara eğitim verebilir. Böylece mentorlük görevleri yerine gelecek ve eğitim verdiği kişi de, onunla aynı kademeye gelecektir.

Yorumlar (0)