Marmaris’te uluslararası meteoroloji eğitimi veriliyor

Muğla’nın Marmaris ilçesinde, Dünya Meteoroloji Teşkilatı (WMO)’nın bir üyesi olarak Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Uluslararası Meteoroloji Radarları Eğitimi düzenliyor.

Marmaris’te uluslararası meteoroloji eğitimi veriliyor

Muğla’nın Marmaris ilçesinde, Dünya Meteoroloji Teşkilatı (WMO)’nın bir üyesi olarak Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Uluslararası Meteoroloji Radarları Eğitimi düzenliyor. Türkiye’den dört uzmanın ders verdiği eğitime Türkiye, Tunus, Kuveyt, Romanya, Senegal, Kongo, Burkina Faso, Macaristan, Moldovya, Özbekistan, Kazakistan, Bahamalar, Suudi Arabistan, Etiyopya ve Bahreyn'den 23 kursiyer katılıyor.

Antalya Meteoroloji Genel Müdürü Necip Duman, uygulamalı eğitimin yapıldığı Balan Dağı'ndaki radarda kursiyerlere eşlik etti ve basın mensuplarının sorularını cevapladı. Duman, meteoroloji radarı sayesinde 3 saat önceen 200 kilometre çapta meydana gelen bütün hava olaylarını tespit edebildiklerini söyledi. Türkiye'de 10 meteoroloji radarı bulunduğunu belirten Genel Müdür Duman, gelecek sene yer tespitlerinin ardından sayının 15’e çıkacağını, böylece izlenemeyen bir nokta kalmayacağını ifade etti. Tunus’tan katılan Souhail Krichen ise bu eğitimin çok iyi bir fikir olduğunu belirterek, “Biz meteoroloji uzmanları olarak büyük bir aileyiz. Bu kurslar sayesinde hem birbirimizin kültürlerini tanıyor hem de fikir alışverişinde bulunuyoruz.” dedi.

Güncelleme Tarihi: 12 Ekim 2012, 10:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER