Koruma Altındaki Işıklı Gölü Talan Edildi

Denizli'nin Çivril İlçesi'nde bulunan Işıklı Gölü'nün suları kuraklık nedeniyle geri çekildi. Yüzlerce metrekarelik alan kurudu. Doğal Sit Alanı olarak geçen Işıklı Gölü'nün çevresinde bulunan kuşların yuvalanma ve üreme alanları çiftçiler tarafından talan ediliyor.

GÜNCEL 01.06.2021, 14:18 01.06.2021, 16:56
Koruma Altındaki Işıklı Gölü Talan Edildi

HABERDENİZLİ.COM

Denizli'nin Çivril İlçesi Irgıllı ve Beyköy Mahallelerinde Işıklı Gölü'nün kıyı kesimindeki Doğal koruma alanlarını çiftçiler tarafından tahrip edilip ekin ekiliyor.

Öte yandan tahrip edilen alan olan Işıklı Gölü'nün kıyı kısımları ise yerli ve göçmen kuşların evi ve en önemli üreme alanları olarak bilinir.

Işıklı Gölü kuşların göç yolundaki olan en büyük tatlı su kaynağı olarak biliniyor. Kuşların uğrak noktası olan bölge çiftçilerin kullandığı zirai ilaçlar ve tahriplerden dolayı büyük zararlara neden olabilir.

Çiftçiler tarafından Doğal Sit Alanı olarak bilinen bölgede Kavrol, isimli ot kurutma ilacının kullanıldığı ve bu ilaçtan dolayı bitki örtüsüne zarar verdiği iddia edildi. Bu ilaçların kullanılmasıyla beraber kuşların üreme ve yuvalanma alanlarını yok ediliyor.

Kuşların Evi Olarak Bilinen Işıklı Gölü Tahrip Ediliyor

İddiaya göre, çiftçiler kuşların yuvalanma alanlarını önce yakıp daha sonra sürerek ekin ekmeye başladılar.

Doğal Sit Alanı olarak bilinen bölge çiftçiler tarafından tahrip ediliyor. Çiftçiler tahrip etmenin cezasının olduğunu bile bile yüzlerce metrekarelik Doğal Koruma Alanı Tabiat parkına sürmeye ve ekin ekmeye devam ediyor.

Kuşların Evi Olarak Bilinen Işıklı Gölü Tahrip Ediliyor

Çiftçilere karışan olmadığı için önüne gelen kişinin Doğal Sit Alanına ekin ekmeye başladığının bilgisi edinildi.

272 kuş türünü barındıran Işıklı Gölü'nün tahribi vatandaşları üzüyor.

Kuşların Evi Olarak Bilinen Işıklı Gölü Tahrip Ediliyor

DOĞAL SİT ALANI

Denizli'nin Çivril İlçesi’nde yer alan, Işıklı Gölü Doğal Sit Alanı aşağıdaki haritada gösterildiği şekliyle Bakanlık Makamının 13.10.2020 tarih ve E.216204 OLUR’u ile “Doğal Sit-Nitelikli Doğal Koruma Alanı” ve ‘‘Doğal Sit-Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanı’’ olarak tescil edilmişti.

27 Ekim 2017 tarihli ve 30223 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “Korunan Alanların Tespit, Tescil ve Onayına İlişkin Usul ve Esaslara Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik”in 2. Maddesinin (j) bendinde yer alan “Anıt ağaçlar hariç, tabiat varlıklarının ve doğal sit alanlarının tescil kararları Resmi Gazete’de yayımlanır ve Bakanlığın internet sayfasında bir ay süre ile duyurulur.” hükmü gereği ekteki haritada belirtilen doğal sit alanının tescili tebliğ olunur.

Yorumlar (0)