banner1348

Kadınların Yüzünü Güldürecek Haber Geldi

Yaklaşık 15 milyona yakın ev kadınının sigortalı olması için çalışmalar hızlandırılıyor. Bakanlık ev hizmetlerinde çalışan kadınların sigortalılığını kapsayan afişleri hazırlıyor.

Kadınların Yüzünü Güldürecek Haber Geldi
banner1336
Hükümet,  yaklaşık 15 milyona yakın ev kadınının sigortalı olması için tüm imkânları kullanmaya devam ediyor. Çalışma ve Sosyal Güvenliği Bakanlığı, ev hizmetlerinde çalışanların sigortalı olması için  çalışma başlattı. " Ev Hizmetlerinde Çalışanların Sigortalılığı " afişleri hazırlayarak il müdürlüklerine gönderen Bakanlık, bu konuda ise kamu spotları hazırladı.Türkiye İş Kurumu da kadınlara için istihdam garantili kursların sayısını arttırıyor. Çalışma Bakanı Süleyman Soylu yaklaşık 5 bin anneye iki yıllığına 114 milyon liralık destek sağlandığını belirterek, "Ev hizmetlerinde çalışanların sürekli ya da süreksiz çalışmalarına bakılmaksızın sosyal güvenlik kapsamına girmelerini sağlandı. Özel istihdam büroları ev hizmetlerinde de geçici iş ilişkisi kuracak" dedi.

Türkiye'de işgücüne dâhil olmayan yaklaşık 28 milyon kişinin yarısından fazlasını oluşturan ev kadınları eş ya da baba nedeniyle sosyal güvence kapsamına girebiliyor. Kadınların yüzde 80'i eşinin sigortasından yararlanırken, bir  gelirleri bulunmuyor. Ev kadınları isteğe bağlı sigorta primi yatırması için teşvik edilirken, evden ve uzaktan çalışma için de yeni projeler hayata geçiriliyor. Bu kapsamda İŞKUR vasıtasıyla belirli kadın gruplarına yönelik istihdam garantili kursların sayısı çoğaltılıyor. Bu kadınlar için  meslek ve iş danışmanlığı hizmetleri meslek edindirme faaliyetlerine odaklanılacak.

İller bazında yapılacak olan iş piyasası analizleri dikkate alınarak kadın istihdamında öne çıkan sektörler belirleniyor. Bu sektörlere yönelik işgücü yetiştirme kurslarına öncelik verilirken, kadınların omzundaki bakım yükümlülüğünü azaltacak adımlar atılacak. Ev hizmetlerinde ve ev eksenli çalışan kadınların sigortalı çalışmaları özendirilecek. Çocuk sahibi olan kadınların işgücü piyasasından kopmalarına önlemeye yönelik destekler de sürecek. Evden iş yapanların da emeklilik haklarına erişebilme imkânları böylelikle geliştirilecek.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu'da, ev hizmetlerinde çalışanların sigortalılığı konusunda yapılan çalışmalara dikkat çekerek, "Bu konuda hazırlanan afişler sosyal güvenlik il müdürlüklerine ulaştırıldı.. Konuyla ilgili kamu spotları hazırlandı ve kanallarda gösterilmeye başladı. Ayrıca evde çocuk bakım hizmetleri yolu ile kadın istihdamının desteklenmesi kapsamında Bursa İzmir Antalya pilot il seçildi. Burada 5 bin aileye 24 aya kadar 38 milyon euro üzerinde mali destek sağlanıyor" bilgisini verdi. Bakan Soylu, ev hizmetlerinde çalışanların sürekli ya da süreksiz çalışmalarına bakılmadan sosyal güvenlik kapsamına alınmasının sağlanacağını belirterek, "Bürokratik işlemleri kaldırılarak kolay işverenlik sistemi geliştirilmiştir" dedi.
 

haberdenizli.com

Güncelleme Tarihi: 29 Ağustos 2016, 10:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER