İŞ KAZALARIN NEDENİ BELLİ

Denizli İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı Fehim Demirten, iş kazalarının daha fazla para kazanma hırsı ve kurallara uyulmamasından dolayı arttığını söyledi.

GÜNCEL 24.09.2014, 16:41 24.09.2014, 16:42
İŞ KAZALARIN NEDENİ BELLİ
Denizli İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı Fehim Demirten, yönetim kurulu üyeleriyle birlikte basın toplantısı düzenledi. Son zamanlarda artan iş kazalarından dolayı üzüntü duyduklarını belirten Demirten, şöyle konuştu: "Önemli bir coğrafyada yer alan ülkemiz maalesef kazalar ülkesi konumuna gelmiştir. Bunları kollara ayıracak olursak, bunların başında deprem geliyor. Biz işlerimizde gerekli emniyet tedbirlerini almadan, kaliteye dikkat etmeden, gelişi güzel yapmak suretiyle belki fazla iş üretme, maddi anlamda daha çok kazanmayı ön planda tutuyoruz. Büyük kazanıyoruz ama insan ve iş kaybında önemli zafiyet veriyoruz. Bu anlamda müteahhitlerimiz, işçilerimiz, mühendislerimiz ve bu sektörle ilgili her kesimin eğitim alması gerekiyor. Genel olarak bakıldığında iş kazalarının kurallara uyulmamasından kaynaklandığını görüyoruz. İşte hepimiz yakın zamanda ülkemizde çok büyük iş kazalarının yaşandığını gördük.’’ 
Müteahhitlerle ilgili bir yasa olması gerektiğini ifade eden Demirten, şunları söyledi: "Müteahhitler yasası çok ciddi serzenişlerimiz var. Sürekli takip ve denetim gerekir. İş güvenliği süreklilik gerektirir. Bir kez konuşulduğu zaman işçi unutur usta unutur. Her inşaatta kaza olmayacak garantisi yok. Can candır. Bir kişinin ölümü önemli değildir diyemezsiniz. Bütün işlerin denetlenmesi gerekiyor.’’ 
Fehmi Demirten son olarak Denizli’de bu işi ciddiyetle yapan 400 kişinin olduğunu ve 150’sinin de derneklerine üye olduğunu sözlerine ekledi.

 
Kaynak: haberdenizli.com
Yorumlar (1)
MİSAFİR 7 yıl önce
kendi̇si̇ tekni̇k eleman olmadan nasil müteahhi̇tli̇k yapildiğinida açiklamiş mi ? derneğe üye ki̇şi̇leri̇n kaç tanesi̇ tekni̇k eleman acaba?