banner1348

FETÖ PAÜ Yapılanması Davasında Karar 48 Sanık Beraat Etti

Denizli'de devam eden FETÖ PAÜ yapılanmasını oluşturdukları gerekçesiyle haklarında dava açılan 115 sanıktan 64'ü 1 yıl 6 ay 22'şer gün ile 8 yıl 9'ar ay arasında değişen sürelerle hapis cezasına çarptırıldı. Davada yargılanan PAÜ'nün eski rektörü Bağcı ile 47 sanık beraat etti

FETÖ PAÜ Yapılanması Davasında Karar 48 Sanık Beraat Etti

Denizli'de devam eden FETÖ Pamukkale Üniversitesi'ndeki (PAÜ) yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında, aralarında eski rektör Hüseyin Bağcı'nın da bulunduğu 115 sanık hakkında açılan davada, 64 sanığa 1 yıl 6 ay 22'şer gün ile 8 yıl 9'ar ay arasında değişen sürelerle hapis cezası verildi.

Denizli 5. Ağır Ceza Mahkemesince Denizli Kongre ve Kültür Merkezi'ndeki salonda görülen davanın karar duruşmasına, 26'sı tutuklu 112 sanıkla avukatları ve sanık yakınları katıldı.

İddia makamının esas hakkında verdiği mütalaaya karşı son savunmalarını yapan sanıklar ve avukatları, suçlamaları kabul etmedi, beraat talebinde bulundu.

Sanıklar ve avukatlarının son sözlerinin alınmasının ardından mahkeme heyeti, kararını açıkladı.

Mahkeme, FETÖ'nün üniversite yapılanmasında etkin rol alan Hakan Yörükoğlu ile Engen Çamdere'ye 8 yıl 9 ay, hapis cezası verirken, diğer 62 sanığa 1 yıl 6 ay 22'şer gün ile 7 yıl 6'şar ay arasında değişen hapis cezası verdi.

Mahkeme heyeti, PAÜ'nün eski rektörü Hüseyin Bağcı ve eski rektör yardımcısı Ali Keskin ile 46 zanlının da beraatine hükmetti. 26 sanıktan 10'u, tuuklu kaldıkları süreler göz önüne alınarak tahliye edildi.

Firari sanıklar Ebubekir Aydoğmuş, Fahri Tercan ve Sümeyra Eliçbabuk hakkındaki kamu davasının dosyadan ayrılması ve haklarındaki yakalama kararının infazının beklenmesi kararlaştırıldı.

Denizli Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında, aralarında eski PAÜ rektörü Hüseyin Bağcı ile üniversiteden ihraç edilen öğretim üyelerinin de bulunduğu 115 sanık hakkında "FETÖ/PDY silahlı terör örgütüne üye olmak", "Türkiye Cumhuriyeti'ni ve anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etmek" suçlarından dava açılmıştı.

Anadolu Ajansı

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER