EN ÇEVRECİ BELEDİYEYE YEŞİL KALALIM DESTEĞİ

AB Hayat Boyu Öğrenme Programı Comenius ile yürütülen çevre projesi Yeşil Kalalım kapsamında Denizli'ye gelen yabancı konuklar, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan'ı makamında ziyaret etti.

GÜNCEL 21.10.2014, 13:33 21.10.2014, 13:34
EN ÇEVRECİ BELEDİYEYE YEŞİL KALALIM DESTEĞİ
Polonya koordinatörlüğünde, Türkiye ile birlikte 7 ülkeden okulun katılımıyla yürütülen projede, Denizli'den Pınarkent İlkokulu da yer aldı. Polonya, Macaristan, Litvanya, İngiltere, İspanya ve Portekiz'den 13 öğretmen ve idarecinin katıldığı Denizli ziyaretinde, konukların 5 gün kentte kalacağı, bu süre içinde Denizli'nin tarihi ve turistik bölgeleri ile Türkiye'nin En Çevreci Belediyesi ödülü bulunan Denizli Büyükşehir Belediyesi'nin park ve yeşil alanlarına da gezi düzenleyecekleri ifade edildi. 

Pınarkent İlkokulu Müdürü Kemal Boztekin ziyarette yaptığı konuşmada, Eylül 2013'de başlayan projeye 5 gün boyunca ev sahipliği yapacaklarını belirterek, kendilerine destek veren Denizli Büyükşehir Belediyesi'ne teşekkür etti. Boztekin, konukların Laodikya, Pamukkale ve Kaklık mağarasını görme fırsatı bulacağını kaydederek, kentteki yeşil alan ve parklara da gezi düzenleneceğini ifade etti.

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan da, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, "Bu dünya bizim. Başka bir dünya yok. Bu nedenle dünyamızı temiz ve yeşil tutmalıyız. Ekolojik dengemizi koruyarak dönüşümlerimizi doğru şekilde yapıp gelecek nesillere dünyamızı temiz bırakmalıyız" dedi. 

Denizli'de kişi başına 11 metrekare yeşil alan düştüğüne dikkati çeken Başkan Zolan, şöyle konuştu: "Arıtma tesislerimizle, hava kirliliğini önlemek için kullandığımız yakıtlarla, atıkların ayrıştırılmasıyla, yeşile destek veriyoruz. Atıkların ayrışması geri dönüşüm noktasında özellikle öğretmen ve öğrencilerimizle birçok proje uyguladık ve başarıya ulaştık. Ayrıca, Denizli Büyükşehir Belediyesi çöpten elektrik üretiyor. Atık suların çamurları ve çöplerden elde edilen metan gazıyla elektrik üretiyoruz. Çevremizi, geleceğimizi, havamızı her yönüyle ekolojik dengeye sahip çıkmaya sadece belediye olarak değil tüm vatandaşlarımızla temiz tutmaya gayret ediyoruz."

Kaynak: haberdenizli.com
Yorumlar (0)