DTO Başkanı Özer: Denizli 174 ülkeye ihracat yapıyor

Denizli Ticaret Odası (DTO) Başkanı Necdet Özer, 2008 yılındaki krizden sonra Denizlili firmaların farklı sektörlere, ihracatta da farklı ülkelere yöneldiğini söyledi.

DTO Başkanı Özer: Denizli 174 ülkeye ihracat yapıyor

Denizli Ticaret Odası (DTO) Başkanı Necdet Özer, 2008 yılındaki krizden sonra Denizlili firmaların farklı sektörlere, ihracatta da farklı ülkelere yöneldiğini söyledi. Krizden önce 124 ülkeyken bugün 174 ülkeye toplam 3 milyar dolarlık ihracat yapıldığını kaydetti. Basın İlan Kurumu (BİK) Denizli Şube Müdürlüğü'nün düzenlediği "Cumartesi Buluşmaları", DTO Başkanı Özer’in evsahipliğinde yapıldı. Toplantıya BİK Denizli Şube Müdürü Halit Peltek, Denizli Gazeteciler Cemiyeti (DGC) Başkanı Önder Varol ve gazeteciler katıldı. Peltek, Cumartesi Buluşmaları'nın artık etkili toplantılar haline geldiğini, gazetecilerin evsahiplerinden bilgi alarak kurumları tanıdığını, ayrıca kendi problemlerini konuşmaya imkan bulduğunu dile getirdi.

DTO Başkanı Özer ise Denizli’nin dünyayla entegre olmasının bazen avantaj bazen de dezavantajlarını yaşadığını vurgulayarak, “2008’den başlayıp 2011’de kadar devam eden küresel krizden dolayı dünyayla entegre olmanın sıkıntısını yaşadık. Bu dönemde Denizli tekstil, mermer ve cam dışında farklı sektörlere yöneldi. Ayrıca gelişmiş ülkeler dışındaki bazı ülkelerde pazar arayışlarına başladı. Tekstilin ihracattaki payı yüzde 80’lerden 57'ye düşmüş durumda ancak ihracat rakamlarında yine artış var. İhracatımız 3 milyar dolara ulaştı. İhmal ettiğimiz komşularımız ve diğer ülkelere de ihracat yapıyoruz.” dedi.

‘ARAPLARIN PETROLÜ VARSA BİZİM JEOTERMALİMİZ VAR’

Türkiye’nin son dönemde yeni kaynakları değerlendirmek için harekete geçtiğini vurgulayan Necdet Özer, “Jeotermal kaynaklarımız yıllarca boşa akıp gitmiş. Birçok Arap ülkesinin petrolü varsa bizim jeotermalimiz var. Denizli’nin gelecek 50 yılında jeotermal kaynaklar var. 500 dönüm arazi üzerinde kurulan Sera Organize Bölgesi'nde tahsise çıkılacak. Bizim alanın 20 mislisi alanda seracılık yapılabilir. Henüz başındayız. Ören yerleri, kazılarla, müzeyle birlikte jeotermal önemli turizm geliri olacak.” diye konuştu. Almanya’nın jeotermal kaynaklarını incelediklerini, orada 21 derecelik kaynak sularını ısıtarak 40 dereceye çıkardıkları gördüklerini aktaran Özer “Bizim 36 dereceden 255 dereceye kadar kaynak sularımızın olduğunu söyleyince şaşırdılar. Almanya’da 320 tane Karahayıt gibi yer var. Biz de elimizdeki kaynakları değerlendirmeliyiz.” şeklinde konuştu.

DTO’nun 15 bin üyesiyle ilin en büyük sivil toplum kuruluşu olduğunu söyleyen Özer “Bu yıl bin 500 üyemizi ücretsiz fuarlara gönderdik. 350 girişimci yetiştirdik. Bunlardan 552'si kendi işini kurdu. İşçiyken patron oldu.” ifadelerini kullandı. Özer, DTO’nun yeni başkanlık seçiminde arkadaşlarının teveccühüyle tekrar olacağını sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 19 Ocak 2013, 17:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER