Denizlililer Depremden Değil Ses den Korktu

Denizli’de sabah 04.15’de 3.4 kilometre derinliğinde 1.7 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Merkez üssü Denizli şehir merkezi olan deprem bir çok vatandaşta korku yarattı.

GÜNCEL 11.01.2020, 10:18 11.01.2020, 10:58
Denizlililer Depremden Değil Ses den Korktu

HABERDENİZLİ.COM

Depremi hisseden Denizlili vatandaşların sosyal medyada en çok konuştukları konu ise deprem esnasında duydukları sesti. Herkesin büyük bir uğultu duyduğunu söylediği depremde ortaya çıkan gizemli sesin nedeni ortaya çıktı.

Depremin meydana geldiği saatte şehir gürültüsü olmaması ve depremin derinliğinin yüzeye yakın olmasının etkisiyle deprem esnasında duyulan ses şu şekilde açıklandı. Depreme neden olan yanal basınç yeri yamularak kabarıp şişmesine neden olur, bu kabarma 10-15 cm e kadar ulaşabilir, bu bölgede ilk 300 metre derinlikte, bol çatlaklar oluşur, gözeneklilik ve geçirgenlik artar, yapısal ayrışmalar başlar ve bu bölgede dışa doğru radon, karbondioksit, metan gazı, radyasyon, ısı, titreşim ve ses yayılmaya başlar. işte depremde duyulan uğultu bu seslerdir. yer yüzünde binalarda sarsıntı nedeni ile oluşan kimi sesler bu yer altından gelen sesleri bastırabilir duyulmamasını sağlayabilir.

Yorumlar (0)