Denizli’de Karayolları İşçileri İş Bıraktı

Denizli’de Karayolları 27. Şube Şefliğinde çalışan yaklaşık 50 işçi, 3 aydır maaş alamadıkları gerekçesiyle bugün şube önünde iş bırakma eylemi yaptı. 

GÜNCEL 27.01.2020, 11:23 14.11.2020, 09:59
Denizli’de Karayolları İşçileri İş Bıraktı

HABERDENİZLİ.COM

Denizli’ de Karayolları’nın 2. Bölge Müdürlüğü olan 27. Şube Şefliği’ndeki 50 işçi bugün sabah iş bırakma eylemi yaptı. Eylem yapan işçiler adına konuşan İbrahim Türkekul “Biz Karayolları 27. Bölge Şube Şefliğinde, Denkyol İnşaat firması adı altında yüklenici firmaya bağlı olarak çalışan işçileriz. Hepimiz asgari ücretle çalışıyoruz. 2019 yılının Kasım ve aralık ayından net maaşlarımız ve şoför ve operatör arkadaşlarımızın maaş farkları ödenmedi. Hepimiz zor durumdayız. Çoğu arkadaşımız tek başına çalışan ve ev kirası olan insanlar. Bunlar bilindik güncel konular, sadece bizim değil ülkenin sorunu bu. Ama bugüne kadar bize bu durumun yansıyalı bir seneyi geçti” dedi. 
Bu durumu bugüne kadar şirkete ve karayollarına duyurmaya çalıştıklarını belirten Türkekul “Bize bir maaşla, bir buçuk maaşla susturmaya çalıştılar. Ancak artık bıçak kemiğe dayandı. Gerçekten bütün arkadaşlarımızın yol ve yemek ücreti karşılanmıyor. Hepimiz cebimizden ödüyoruz. Zaten sadece yol ve yemek ücretimiz 200-250 TL’yi buluyor. Buranın yemekhanesine 1 aylık yemeği borç yazdıran insanlarız. Çay ocağındaki çayı dahi borçla içen insanlarız. Çoğu arkadaşlar maaş yatana kadar yemek yemiyorlar, 1 ya da 2 simitle akşamı etmeye çalışıyoruz” ifadelerini kullandı. 
Son olarak “Biz sadaka istemiyoruz, hakkımızı istiyoruz. Dilenci de değiliz. Bugün itibariyle imzalarımızı da attık. Ancak Şube Şefi bölgeden gelen bir emir olduğunu, bu yüzden şubenin içinde duramayacağımızı söyledi. Biz de karara saygı duyduk ve tüm arkadaşlarla şubenin önünde bekleme kararı aldık. Sonuç ne olur bilemiyoruz. Hükümet mi, devlet mi, bölge mi, sesimizi kim duyacaksa duysun artık” ifadelerini kullanan Türkekul, firma yetkililerinden hiç kimsenin iletişime geçmediğini de belirtti. 

Yorumlar (2)
İbrahim ATIŞ 1 yıl önce
Arkadaşlar dayanışma iyidir Egilmeyin İnşAllah Başarırsınız selamlar