Denizli’de Kadının İş Hayali Gerçek Oldu

Denizli’de 14 yıl kuaförlük yapan ve sonra arıcılığa yönelen kadının hayali gerçek oldu.

GÜNCEL 22.10.2020, 14:51 22.10.2020, 15:53
Denizli’de Kadının İş Hayali Gerçek Oldu
banner1665

HABERDENİZLİ.COM
            
Denizli’de 30 yaşındaki Esra Karabaş isimli kadın. Lise döneminde çıraklık eğitime yazıldı ve kuaförlük mesleğini öğrendi. 14 yıl bu mesleği icra etti. Bu süre zarfında evlendi. Evliliği boyunca bir kızı dünyaya geldi.

Sağlık sorunları nedeniyle kuaförlük mesleğini bıraktı; sonra eşinden ayrıldı. Yaklaşık 6  ay işsiz kaldı. Çaresiz olduğunu düşündüğü bu zaman diliminde, dede mesleği olan arıcılık işi ile ilgilenmeyi düşündü. Bu mesleğe çocukluğundan beri merakı vardı. Kendi işletmesini kurmaya ve aile mesleği olan arıcılığı devam ettirmeye karar verdi. Ancak, bu iş için bütçesi yeterli değildi.

Kadınlara yönelik destek projelerini araştırırken İŞKUR’un engelli ve eski hükümlülere yönelik hibe desteği olduğunu öğrendi. Detayları öğrenmek için Denizli İŞKUR’a gitti ve İş Kulübü liderleri ile görüştü. Proje hazırlama eğitimini kulüp liderlerinden aldı. Aynı zamanda KOSGEB’e giderek Girişimcilik Belgesi’ni aldı.

2019 yılının Aralık ayında projesini hazırlayarak Denizli İŞKUR’a sundu. 2020 yılının Temmuz ayında Proje Destek Hibesi İŞKUR tarafından onaylandı. Denizli İŞKUR’dan, Engellilere ve Eski Hükümlülere Yönelik Proje Hibe Desteği kapsamında 38 bin 376 TL ücret aldı.

Bu hibe kapsamında 110 arı kovanı ile “arıcılık” işine başladı. Arı Poleni, Propolis ve Bal üretimi yaptı. Üç aylık sürede toplam 550 kg bal, ortalama 100 kg polen üretimi oldu.

Denizli İŞKUR yetkilileri, işini kuran Esra Karabaş’ı, yerinde ziyaret etti.

Yetkililer ile görüşme yapan ve çalışmaları hakkında bilgi veren Karabaş, “Aile desteği tabi ki çok önemli. Onlar olmasa bu kadarını başarabilir miydim bilmiyorum. Bildiğim şu ki “Yapamazsın diyen hiç kimseyi dinlemesinler”. Yeter ki inansınlar ve kendilerine güvensinler. İnsanın istedikten sonra yapamayacağı hiçbir iş yok. Ben kendime inandım, araştırdım ve İŞKUR’a başvurdum. İŞKUR bana destek oldu. Bal, polen ve propolis üretimi ile çalışmaya başladım. İlerleyen dönemde Arı Sütü, Arı Zehri ve Perga (Arı Ekmeği) üretimi de yapmaya başlayacağım” dedi.

Başarmanın vermiş olduğu mutluluğu ve haklı gururu yüzüne yansıyan Karabaş, “ Başta ailem olmak üzere, süreç boyunca desteğini ve güler yüzlü anlayışını hiç eksik etmeyen, proje hazırlamada ve diğer aşamalarda bana yol göstererek umutlarımı canlandıran Denizli İŞKUR personeline çok teşekkür ediyorum.” diyerek kendisine destek olanlara şükranlarını dile getirdi.

Yorumlar (1)
İlhan bilgiç 6 ay önce
Sizinle görüşebilirmiyim